Ucuz Pazarlama İpuçları

“Ucuz” kelimesinin sözlük anlamlarından bir tanesi, “niteliksiz” veya “kalitesiz” olarak gösterilir. Pekiyi ucuz pazarlama da böyle midir? Ucuz reklam veya ucuz SEO ile beklenen sonuçlara ulaşmak mümkün mü?

Bu sorulara kısaca değinelim.

Sayfa görselinde biraz esprili bir tasarım ile aslında anlatacaklarımızdan bahsettik. Pazarlamanın ucuz olması, sonucun da ucuz olması gibi bir doğal sonuca sahip. Tüm metni ortaya koymadan önce bundan kolayca söz edebiliriz. Dijital medya araçlarının özellikle ülkemizde yasal koşulları bakımından çok geç regüle edilmiş olması, internet reklamcılığının maliyetleri noktasında bir alışkanlık edinme durumunu da geciktirdi. Bunun sonucu olarak hemen her reklamveren, daha düşük ücret koşullarını, “daha iyi” olarak tanımladı ve hala buna devam eden önemli bir kitle söz konusu.

İnternet mecralarında yayın, belli kurallara tabidir. Google’ın reklam sistemini kullananlar bilirler; bu işler hiç de ucuz değil. Tıklama başı maliyetleri bir kaç dolara ulaşan anahtar kelimelerle reklam yapmayı ucuz olarak tanımlamak, hayli zor. Sosyal medya da onu aratmayan maliyetlere sahip. Yani internette reklam ucuz değil.

Pekiyi ucuz olan ne?

Aslında hiçbir şey. Reklam ve pazarlamanın ucuz olduğunu söylemek büyük bir hatadır. Ucuz reklam ve pazarlama yapacağını iddia edenlerin söylemleri de üzerinde düşünülmesi gereken uygulamalardır.

Soru:

“Olur mu efendim? Kimi reklamcı çok yeteneklidir ve maliyetleri düşük seviyede tutabilir. Bu olamaz mı?”

Pazarlamacının yetenekleri elbette maliyetleri optimize edebilir ve reklamın efekti nedeniyle etkinliklerini geliştirebilir. Ancak yetenekli reklamcı size ucuz reklam sunar demek hiç doğru olmaz. Ayrıca nitelikli  pazarlama için bazı maliyetlere katlanmak gerekir. Bu maliyetler göz ardı edilir ise çalışma başarısız hale gelir.

Örneğin; piyasa araştırmaları bir maliyettir. Pazarlamacı pazar analizi yapmadan, strateji geliştiremez. Pazar araştırması yapmadan sunulan hizmet, çoğunlukla maliyeti optimize edilmemiş hizmet olacaktır. Bu durumda toplam ödeme düşük, yani ucuz olsa da, getiri de bu oranda düşük olacaktır. Bu uygulamaya ucuz demekte bir yanlış yoktur. Ancak bu uygulama bütün boyutları ile ucuzdur. hem fayda sağlamaz veya sağlayacağı fayda sınırlıdır, hem de daha az maliyete sahiptir.

Kısaca özetleyecek olursak; “daha az öder ve daha az kazanırsınız.” Bu işlemlerin doğası ile ilgilidir.

bedava reklam ve ucuz pazarlama

Ucuz SEO Nasıl Olur?

SEO, pazarlama kavramının dijital medya yansımasıdır. Google tarafından belirlenen kurallar kapsamında geliştirilen bu uygulamalar, işletmelere iyi pazarlama yapma zorunluluğu getirir. İyi dijital pazarlama yapan işletmelerin, gerçekten iyi birer işletme olduğunu varsayan Google, onları öne çıkarır. Zira Google, arama sahiplerine doğru sonuçları sunmak üzerine bir sistem kurmuştur. Daha iyi işletmenin, tüketicilere daha fazla fayda sağlaması durumundan dolayı, onlar destek görür.

Arama motoru optimizasyonu, üç farklı şekilde yapılıyor.

  1. Pazarlama ilkelerine uygun ve nitelikli SEO
  2. Yanıltıcı ve kura dışı SEO
  3. Ne yaptığından emin olmayanların yaptığı SEO

iki ve üçüncü maddeler yer alan SEO uygulamalarının uzun vadeli ve faydalı işlemler olmadığını kolayca söyleyebiliriz. Google’ı aldatmaya çalışmak zaten akıl dışı bir girişimdir. Dünyanın en iyi mühendislerinin manuel kontrolü ve dünyanın en gelişmiş yapay zekasının sürekli otomatik kontrolü altındaki bir sistemi, bir veya bir kaç kişi kandıramaz.

Aslında en yaptığını bilmeyenlerin yaptığı da kabaca budur. Açık kaynaklarda anlatılan basit ve bedava kaynakları içeren SEO yöntemleri, maalesef çoğunlukla sistemin aldatılması üzerine kuruludur. Ne yaptığını bilmeyen bir kısım hizmet veren, buradaki büyünün etkisi ile yanlış işlemleri yapar. Örneğin; nitelikli bir SEO uygulamasına 10Bin Lira öderken, bir sabah posta kutunuzda, şahane SEO uygulamalarını 2bin beşyüz liraya yapacaklarını iddia eden postalar görürsünüz. Bu büyü, sizi de içine alacak.

Ama teslim olmayın. Rasyonel olun.

BMW marka bir otomobil ile bu sınıfın çok uzağındaki bir otomobilin maksatları aynıdır. Her ikisi de sizi bir noktadan diğerine taşır. Pekiyi bu iki otomobil gerçekten aynı mıdır? Bir sabah, BMW aracınızla aynı işi yapacak bir araba olduğunu ve fiyatının 4’te biri olduğunu iddia eden bir mesaj alsanız, bu sizi etkiler mi? O mesajı dikkate alır mısınız? Aynı durumu sahip olduğunuz her şey için çoğaltabilirsiniz.

Acele etmeyin ve bedava aramayın

Ticarette bedava hiçbir şey yoktur. Bu pazarlama için de geçerlidir. Bir ürün veya hizmet ucuz hale geldikçe, size olan faydası artmaz. Bunu defalarca denemiş ve görmüş olmalısınız. Eğer henüz bununla tanışmamışsanız, bu deneyimi hiç yaşamamanızı dileriz. Daha çok kalite, daha çok kazanç anlamına gelir, bundan şüphe etmeyin. ne yaptığını bilen ve size bir süreci vaat eden firmalarla çalışın.

Ucuz Pazarlama Yoktur!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; ucuz pazarlama bir yöntem değildir. Size hem para, hem de ciddi zaman kaybettirir. Ticarette zaman, tüm maliyetlerin önündedir. Ucuz hizmetler alıp, fayda sağlamadan beklemek, en yanlış yöntem olabilir. Bunların yanında, kalitesiz hizmetlerin zaman içerisinde faydadan çok zarara sebep olma durumunu da unutmayın. Örneğin; hatalı SEO, sizi bir daha asla çıkamayacağınız bir yasaklı alana taşıyabilir. Google, hile yapan veya hile benzeri hatalar yapan siteleri doğrudan yasaklar. Bu durumda geçmişte yaptığınız tüm uygulamaların çöpe gitmesi bir yana, gelecekte bu işlemlerden hiçbir fayda sağlayamazsınız. Aynı durum Sosyal Medya için de geçerlidir.

Size hizmet verecek kuruluşların sorumluluk almasına dikkat edin. Size ömür boyu ceza almama garantisi verebilmeleri son derece önemlidir. Bu bir opsiyon değildir. “Biz size ömür boyu garanti veremeyiz” gibi bir söylemi de kabul etmeyin. Her işletme özellikle SEO gibi hassas uygulamalarda bu garantiyi vermek zorundadır. Elbette bu bir maliyettir ve bunu yapan işletme daha pahalı olacaktır. Çünkü bu işletme, tüm kurallara uymak ve nitelikli işlemler yapmak zorunda kalacaktır. Bu da size uzun vadede, doğal olarak faydayı getirir.