E-Ticaret Sitelerinde İçerik Gerekli midir?

E-ticaret sitelerinin içerik ihtiyacı olup olmadığı yönünde sıkça sorular sorulur. Açık bir ifade ile “her sitenin içerik ihtiyacı vardır” diyerek konu özetlenebilir. Fakat burada E-ticaret özelinde farklı bir durum söz konusudur. E-ticaret siteleri çok fazla sayfanın bulunduğu sitelerdir. Bununla birlikte yayını yapılan ürünlerin birbiri ile olan benzerliği de içerik hazırlama noktasında bazı sorunları ortaya koyar. Tüm bunların yanında, artık fiziksel marketlerin üzerinde satış hacimleri bulunan bu platformlarda, siteler arasında rekabet de ciddi boyutlardır.

Bütün bu şartları dikkate aldığımızda, E-ticaret sitelerinin arama motorlarında öne çıkması için sınırları zorlamak zorunda olduğumuz sonucuna ulaşıyoruz. Pekiyi majör E-ticaret platformlarının yanında, bunlara rakip olabilecek şartları sağlayabilir miyiz?

Sınır, sizsiniz…

E-ticaret siteleri teknik olarak birer sitedir ve diğer web sitelerinin tabi olduğunu kuralların tamamına tabidir. Yani doğru adımları atarak bu sitelerin de sınıflarında üst sıralarda yer alması ve çok büyük sitelerle boy ölçüşmesi mümkündür. Google, bunun için site sahiplerine önemli fırsatlar sunar. Örneğin, iyi niyetle güçlü içeriğe sahip bir site ortaya çıkarmış ve müşterilerinizin teveccühünü kazanıyorsanız, büyük sitelerin önünde dahi yer alabilirsiniz. Bunun için öncelikle müşterilerinizi pozitif etkilemeniz gerekiyor.

Ürünlerinizi neden satın alsınlar?

Firma imajınız, yani marka değeriniz elbette önemli. Ancak tüketicilerin ürünlerinizi satın alması için bu ürünleri tanıması gerekiyor. Ürün hakkında bilgisi olan ve daha önce bu ürünü satın alan tüketici bakımından elbette herhangi bir sorun olmaz. Bu tüketici niş ürünü zaten bilir ve seçim noktasında fiyat ve güvenle eline ulaşması dışında herhangi bir beklentisi olmaz. Pekiyi ürünü tanımayan müşteriler için ne yapmak gerekir? Kaldı ki, ürünü tanıyanların marka veya firmaya güveni de ürün hakkında şık ve doyurucu şekilde hazırlanmış bir ürün sayfası olacaktır.

Tüketicinin ürünlerinizi neden satın alması gerektiğini veya başka bir deyişle, ürünleri neden sizden alması gerektiğini en doğru şekilde anlatmanız gerekiyor. Aslında bu sizin müşteri nezdinde ürünlerinizi ve işinizi ne kadar önemsediğinizi de gösteriyor. Bu sayede müşterinin size olan inancı doğal olarak yükseliyor.

Nasıl bir içerik yazalım?

E-ticaret ürün sayfası nasıl bir içerik oluşturacağınız konusunda aslında büyük sitelerden fikir alabilirsiniz. Bu sitelerde tüketiciye ihtiyacı olan bilgilerden fazlası verilmez ve mümkün olduğunda basit bir içerik sunulur. Gelelim bunu nasıl yapacağımıza.

içerik neden gereklidir

Basit bir dil ve anlatım tercih edin

Öncelikle şaşalı reklam içerikleri bir ürün sayfası için en itici yöntemdir. Müşteriye karmaşık ve anlaşılmaz içerikler sunmak doğru değil. Süslü cümlelerle eski moda kapıda pazarlama mantığı ile oluşturulmuş içeriklerin artık bir değeri yok. Makale yazımı sadece konuya odaklanmalı ve ürünü anlatmalıdır. Ürün sayfasının sizin reklam alanınız olmadığını unutmayın.

Kelime sayısı önemli mi?

Elbette. Kullanıcının yeterince bilgiyi alabilmesi için kelime sayısının belli bir oranın üzerinde olması önemli. Ayrıca sayfada kalma süresi de metin uzunluğu ile ilgili olduğundan buna önem veriyoruz. Ancak “özgün makale kelime sayısı ne kadar olur?” sorusunun da her ürün sayfası için geçerli net bir cevabı yok. Ürünün ne olduğu ve rakiplerin ne kadar içerikler hazırladığı burada önem arz ediyor. Bu arada rakiplere bakarken, aşağı doğru değil yukarı bakmanız gerekiyor. Düşük sıralama almış rakipler emsalimiz değil.

Ürünün özelliklerini eksiksiz verin

Ürün sayfası içerisinde ürün hakkında üretici tarafından sağlanan tüm bilgileri eksiksiz olarak verin.

Özgünleştirin

Eğer mümkünse teknik verileri dahi, daha önce kullanılmamış hale getirin. Bunun için veriyi deforme etmek veya yanlış bilgi vermek gerekmiyor. Her cümle onlarca farklı şekilde kurulabilir. O halde özgünleştirelim…

Satış detaylarını verin

Her ne kadar sitenizde kargo – teslim ve ödeme yöntemleri ve değişim – iade gibi konular hakkında bilgiler olsa da ürün sayfasında bunlara kısaca değinin.

Görsel önemlidir

Mümkün olduğunca çok ve detaylı görsel kullanın. Ürünleriniz hakkında elde ettiğiniz görseller orijinal olursa, size çok ciddi bir SEO faydası sağlar. Ancak böyle olmasa dahi, kullanabileceğiniz en fazla sayıda görseli kullanmanız önerilir.

Yönlendirmeyin

İçerikte tüketiciye sürekli satın alması için telkinde bulunmayın. Ürün sayfaları call-to-action sayfaları değildir. Tüketici zaten bir ürünü satın alma fikri ile bir e-ticaret sitesine girer. Bu nedenle satın alması yönünde yapılacak baskı ters teper.