Nitelikli içerik neden gereklidir?

Dikkat edersek, “Nitelikli içerik gerekli midir?” demiyoruz. Sorumuz; “Nitelikli içerik neden gereklidir?”. Çünkü artık çok iyi biliyoruz ki, kaliteli içeriklerin yayınlanmadığı yayın ortamlarının Google ve diğer arama motorları tarafından dikkate alınma durumu yok. Geçmişte, anahtar kelimelerin standartlara uygun biçimde kullanıldığı içeriklerin, özgün makale olmaları halinde SEO skoru alması durumu söz konusu iken, artık bu neredeyse hiç bir işe yaramıyor. Evet, artık işler biraz daha zor.

Artık dijital pazarlama ve buna bağlı etkinlikler daha zor ve maliyetli. Ancak dikkat! Maliyet, karşılığında ciddi bir geliri de vaat ediyor. Dijital medyada yapacağınız doğru pazarlama, milyonlara ücretsiz ulaşmanızı sağlar. Bunun için kuralına göre oynamanız yeterlidir. Kurallar listesinde seri başı ise kuşkusuz nitelikli içerik kavramıdır.

Nitelikli İçerik Nedir?

Kimi edebiyat ekolleri, nitelik sahibi olmayan metinleri, içerik olarak bile kabul etmez. Ancak bu kadar acımasız olmaya gerek yok. Biz onlara sadece işlevsiz demeyi tercih ediyoruz. Özellikle ticari maksatla hazırlanan metinlerin, pazarlama özelliğine sahip olması gereklidir. Kalite koşullarının en genel anlamda karşılığı; metnin anlattığı konu hakkımda çekim özelliğinin olmasıdır.

Bir ürün veya hizmet satışı yapıyorsak, yayınladığımız içerik; tüketicinin ilgisini çekmelidir. Bunu yapabilmek ise okunabilir ve anlaşılabilir olması gerekir. Okunabilirlik, bir çok kritere sahiptir ki, anlaşılabilir olmak çok daha ciddi bir detaydır. Biz SEO sayfamızda ve İçerik sayfamızda bununla ilgili bir çok detaya yer veriyoruz. Dilerseniz Türk Dil Kurumu Kaynaklarına ve Google tarafından belirlenen okunabilirlik kurallarına da göz atabilirsiniz.

Google SEO değerlemesi yaparken, sitedeki metinlerin ne kadar okunduğuna bakar. Yani metniniz nitelikli ise okunur, okunursa SEO değeri artar. SEO değeri artan metin, daha çok ve ön sıralarda listelenir. İşte nitelikli içerik Google nezdinde budur.

kaliteli makale

Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?

Kalite kavramının, okuyan sayısı, okuyan süresi ve metinden sonra satın alma yüzdesi ile hesaplandığını biliyoruz. Google bunun için özel araçlar tercih eder. Site içerisinde kalma süresi Crome tarayıcı ve benzeri tarayıcılar tarafından Google’a ulaşır. Tüketici veya kullanıcının site içerisinde kalma süresi ise bütünüyle kalite, yani nitelikle ilgilidir. Bilgi vermeyen içeriği kimse okumaz. Bilgiyi kötü dil ve anlatımla veren içerik ise okuyucuyu etkisi altına almaz. Hatta kötü dil ve anlatım siteye zarar dahi verir. Çünkü okuyucu, kötü dilin genel olarak kalitesiz bir sonuca ulaşacağının göstergesi olduğunu düşünür.

Üzerinde hassas biçimde çalışma durumu söz konusu olmayan metinler, etki sağlamaz. Çalakalem, gelişigüzel içerikler etkisiz, hatta zarar vericidir. Bu bakımdan, pazarlama için yazılan metinlerde, dil ve anlatıma çok dikkat edilmektedir.

Biz yazdığımız metinlerde, hem SEO standartları, hem de içerik kalitesine büyük özen gösteririz. Bu sayede ürettiğimiz metinler, hem SEO faydası hem de doğrudan satış faydası sağlar.

Kullandığımız dil, sizin tercih edeceğiniz anlatım özelliklerine uygundur. Örneğin; kurumsal bir iletişim jargonunuz varsa, biz buna uygun biçimde bir içerik dili oluştururuz.

Pazarlama, iş ve işlemlerimizin bütününü kapsar. Siz bizden istemeseniz dahi biz size mümkün olan niteliği sağlar ve sunarız.

Kimler Metin Yazarlığı Yapmaya Uygundur?

Esasında metin yazarı olmak için herhangi bir engel yok. Ancak tabii ki, yazarın ve iş vereninin bu konuda rasyonel olması gerekir. Elbette herkes bu işi yapamaz. Metin yazarlığı ciddi bir iştir. Özellikle dijital medyada ve dijital pazarlama odaklı çalışmalarda görev alacak yazarların, nitelikli içerik üretmeleri karmaşık bir süreçtir. Bu bakımdan bu yazarların bazı yetilere ileri seviyede sahip olması şarttır.

Dil, anlatım ve imla bilgisi gibi temel yetenekler zaten üzerinde konuşmaya dahi gerek olmayan durumlardır. Yazarın sahip olması gereken en önemli özellik; pazarlama bilgisi ve yaratıcılıktır. Satışa sebep olmayan veya kullanıcı elde etmeyi sağlamayan metinler, başarısızdır. Bu makaleler için nitelikli içerik demek mümkün değildir.

Bu nedenle, metin yazarı ya da metin üreten firmalar ile yapacağınız anlaşmalarda, satışa veya etkiye odaklı metinler üretecekleri noktasında teminat almanız en doğrusu olur. Aksi halde zaman ve paranız, boşa harcanabilir ve hatta bu içerikler size zarar dahi verir. Herhangi bir kaynaktan edindiğiniz içeriklerin, kontrollerini pazarlama uzmanlarına yaptırmanız bu bakımdan son derece önemlidir. Unutmayın, artık sadece teknik SEO yok. Günümüzde toplam kalite odaklı dijital pazarlama yapmak zorundasınız.