Pagerank Nedir?

Pagerank kabaca sitenizin Google nazarındaki değeridir. Bu değer elbette sitenizin şekline şemaline, sizin ne kadar muteber bir kimse olduğunuza göre belirlenmez. Tamamen dijital kuralları olan, kompleks bir algoritmadır. Elbette sitenizin tasarımı önemlidir. Ancak tek etken değildir. Hatta belki de en önemsiz etkendir.

Başta Google, tüm arama motorları sitelerin ne kadar bulunmaya layık olduklarını tespit eden sistemler geliştirir. Çünkü arama kelimesi yazıldığında yüzlerce sayfa sıralanır ve hangisinin ilk sırada olacağına karar verecek bir mekanizma olmalıdır.

İşte sayfa SEOskoru bu noktada etkili olmaktadır. Sitenizin skor değeri ne kadar yüksekse, arama sonuçlarında o kadar önde sıralanacaktır.

Pagerank para ödeyerek yükselir mi?

Google Ceo’su olsanız bir siteyi algoritma dışında öne çıkarabilme yetkiniz yoktur. Dolayısıyla Google’ ın böyle bir ödeme kabul etme durumu söz konusu değildir.

Paralı Adwords Reklamı Satın Alarak Pagerank Artmaz

Adwords linkleri, Google tarafından sıfır kıymette görülür ve sırf suni pagerank oluşturmasın ve parayı ödeyen yükselmesin diye pagerank değerlerini etkilemez. hem de hiç…

Pagerank Nasıl Yükselir?

Bu soruya bir çırpıda yanıt vermek zor ve muhtemelen eksik verilerle dolu olacak, ancak yine de genel bir bilgi verecek olursak.

  • Sitenizin bulunduğu sunucu, hızlı ve güvenilir olmalı
  • Sitenizin kod yapısı anlaşılır ve analiz edilebilir olmalı
  • Site içeriğinizi indekslenebilir olmalı
  • Siteniz kendini müşteri arayüzü kadar tarayıcı robotlara da izah edebilmeli
  • Siteniz kullanıcı dostu olmalı
  • Siteniz dış kaynaklardan link beslemesi almalı
  • Siteniz düzenli güncellenmeli
  • Sitenize Sosyal medya beslemesi yapılmalı
  • Sitenizin kod yapısı güncellenen Google kurallarına göre değiştirilmeli.
  • Siteniz asla yanıltıcı ve hileli işlere başvurmuyor olmalı

Elbette pagerank bir süreç işidir. Yukarıdaki kurallara harfiyen uysanız bile, siteniz “0” değerinden sıradan siteler için tavan kabul edilebilecek “5” değerine yıllar içinde çıkacaktır. Ancak bu arada bu kurallara uymak, pagerank değeriniz artmasa bile sizi arama sonuçlarında üst sıralara çabucak çıkaracaktır.

“10” üzerinden 5’in üzerindeki skorlar ise sadece global siteler için mümkündür. Alelade sitelerin bu değerlere ulaşabilmesi söz konusu değildir. Nadiren 6 değeri yakalayan lokal siteler olsa da, bu değerde tutunabilmeleri pek olası değildir.

Bir de sitesine sahte link alanların skor durumu vardır. Google, parayla satın aldığınız düşük kaliteli linkleri tespit edip, size skor cezası verir. Bu skor değerinizin sıfırlanmasıyla başlayıp, indeksten atılmanıza uzanan bir süreçtir.