SEO; siteniz için vazgeçilmez gereksinim konumunda. Aslında bu ilk cümle ile neden gerekli olduğunu belirtmiş olduk ama konuya biraz daha detaylı bakmak istiyoruz. Zira SEO; çok duyulan, ancak detayları SEO uzmanı olduğunu iddia eden kişilerce dahi çok iyi bilinmeyen konuların başında yer alıyor. Pekiyi Seo tam olarak nedir? Nasıl yapılır? SüReç nasıl işler? Birlikte bu konulara kısaca değinelim.

Öncelikle kavramın içini açalım. SEO (Search Engine Opitimization) Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Yani bu tek bir işlem değil bir prosestir. Optimizasyon bir çok bileşene sahiptir ki, bunları gerçekleştirebilmek için hem insan gücü, hem de bilgi ve deneyim gereklidir. Yani SEO bireysel olarak sizin yapabileceğiniz uygulamalardır demek pek de doğru olmaz. Ayrıca bunun için oldukça pahalı araçları kullanmanız gerekir ki, bu durumda tek bir site için onlarca sitenin faydalandığı araçlara para ödemeniz gerekir. Aylık abonelikleri yüzlerce dolar olan bu araçları kullanmanız hem maliyetli hem de gereksizdir. Bu nedenle Seo Ajansları ile çalışmak size hem operasyonel avantaj, hem de maliyet avantajı sağlar. Yapmak durumunda olduğunuz işleriniz varken her gün saatlerinizi bu işe ayırmak ise ayrı bir maliyet unsuru olarak kabul edilebilir.

Pekiyi SEO süreci nasıl işler?

Ön Tanı Süreci

Seo Ajansı sitenizi inceler ve SEO gereksinimlerini tespit eder. Bu giriş safhasında biraz zaman alabilir ancak sürecin can alıcı noktalarından birisidir. Sitenizin SEO uyumluluğu, içerik yeterliliği, harici kaynak beslemeleri, diğer dijital medya araçları ile ilişki düzeyi gibi detaylar kontrol edilir. Bu noktada sitenizin tamamen değiştirilmesi dahi gerekebilir. Zira bazı sitelerin kodlama yapıları, SEO için zararlı bileşenleri içerebilir. Bu süreçte öncelikle;

 • Site Yazılımı Kontrolü

 • Sunucu Kontrolü

 • Site hızı ve yük kontrolü

 • İçerik Analizi

 • Meta Analizi

 • Medya Analizi

 • Gelen Bağlantı Analizi

 • Giden Bağlantı Analizi

 • Search Console Kontrolü

 • Analytics Kontrolü

 • Sosyal Medya Kontrolü

 • Kullanıcı Deneyimi Analizi

 • Rakip Analizi

İşlemleri gerçekleştirilir. Bu işlemler normal koşullarda bir bütün olarak ayrı bir hizmet grubu biçiminde satılabildiği gibi, süreli SEO anlaşması yapacağınız ajanslar tarafından hizmete dahil olarak da sunulabilir. Biz her iki şekilde de müşteri taleplerini karşılayabiliyoruz. Ancak elbette SEO bir süreç olduğundan gerçek faydaya ulaşmak için süreli hizmet almanızı tavsiye ediyoruz.

Uygulama

Siteniz için temel analizler yapıldıktan sonra, uygulama aşamasına geçilir. SEO işlemlerinde öncelikle site içerisindeki detaylar düzenlenir. Daha önce olduğu gibi sitenize dışarıdan link satın alarak onu üst sıralara taşımak gibi bir fikre kapılmamanızı öneriyoruz. Zira Google artık bu yöntemi bütünüyle yasakladı. Bugün bağlantıyı ücretli olarak almanız durumunda bu bir hile olarak kabul ediliyor ve siteniz cezaya çarptırılıyor. Bu nedenle bu yöntemi tamamen terk etmenizi ve aklınıza asla getirmemenizi öneriyoruz. Kaldı ki, zaten sitenize gelen bağlantıların sizinle alakalı olmaması halinde, parayla alınmamış olmaları da anlam ifade etmiyor. Örneğin; bir inşaat şirketinin, bir kadın blogundan bağlantı alması mantıksız kabul ediliyor ve hile sayılıyor.

Bu veriler ışında gerçek anlamda SEO etkisi için, sitenizi iyi niyetle iyileştirmeniz gerektiği sonucuna varıyoruz ve biz zaten olarak böyle yapıyoruz.

İzleme

Uygulama aşamasından sonra siteniz anlık olarak izlenmeli ve gerekli olması halinde, müdahaleler yapılmalıdır. İzleme sürecinde SEO ajansı elbette sadece izlemekle kalmıyor. İzleme süreci boyunca sitenize anahtar kelimelerde yükseliş için girişler yapılıyor ve site dışında çeşitli uygulamalar gerçekleştiriliyor. Bir çok bileşeni olan SEO süreci, izleme safhası ile birlikte gerçek anlamda çalışmaya başlıyor.

Ancak bir hususun altını çizmek isteriz. SEO çalışmaları anında sonuç vermez. Sektöre bağlı olarak SEO faydası elde etmeniz 10-30 gün arasında kendini belli eder ve yaklaşık 90 günde net sonuçları gözlemlemeye başlarsınız.