Google’da yükselmek için Google’ı Kandıramazsınız

Google’da yükselmek için neler yapabileceğiniz hakkında bilginiz var mı? Yoksa siz de bu yapıyı kandıracak yöntemler mi kullanıyorsunuz? Google; dünyanın en güçlü yapay zekası ile inanılmaz işlere imza atar. Bunun yanında denetim mekanizmaları da yine dünyanın en iyisidir. Google’da listelenen sitelerin en iyi sonuçlarla listelenmesi gerekir ve şirket bunun için vr gücü ile çalışır. Hangi site gerçekten faydalıdır ve hangi sitenin öne çıkması uygundur gibi soruları devamlı analiz eder. Yapay zekan bu standartlarla milyonlarca siteyi sıralamasını yapar. Pekiyi Google bunun için neden bu kadar uğraşıyor? Google’da ilk sıraya çıkacak sitelerin sınıflandırılması neden bu kadar önemli?

Google Rakipsizdir ve Öyle Kalmak İstiyor

Her ne kadar; Yandex ve Bing gibi arama motorları var olsa da, bu motorların altyapıları Google’ı taklit ediyor. Yani, aslında varlıklarını da biraz Google’a borçlular desek yanlış olmaz. Sahip oldukları klasik terim bazlı işaretleme teknolojisine dayanıyor ve biraz ilkel olduklarını söylemek doğru olur. Google ise artık, görsellerin içerisindeki detaylara, hatta videoların içeriğine bağlı olarak dahi arama yapabiliyor. Dünyanın en yoğun çalışan ar-ge birimi de yine Google’da yer alıyor.

Google hile sevmez. Bu çok net. Çünkü hileye maruz kalan tüm medya ortamları hızla çöker. Örneğin; bir dönem herkesin aktif biçimde kullandığı, Facebook ve özellikle Twitter; çok ciddi miktarda fake kullanıcı etkisiyle bir süre sonra kullanılamaz hale gelmiştir. Her iki sistemin de bir kaç yıl öncesine göre kullanım oranları oldukça düşüktür.

Google sisteminde işler biraz daha ciddidir. Örneğin; haritalar sisteminde herkesin aktif biçimde kullandığı bir yapı söz konusudur. Eğer bu sistemde hile yapan kullanıcılar öne çıkarsa sistemin güvenilirliği ortadan kalkacaktır. Bu da şirket için büyük bir risktir. Bunun yanında kullanıcılar bir sektör veya herhangi bir anahtar kelimede arama yaptıklarında doğru sonuçlara ulaşamazsa sistem hızla terk edilir. Şirket sonuç olarak sitelerin listelenmesini sağlarken bu riski dikkate alır ve hile yapan kullanıcılara izin vermez. Sonuç olarak Google’da birinci sıra hayalinizi hile ile gerçekleştirmeye çalıştığınızda sert bir kayaya çarpacağınızı söyleyebiliriz.

Dünya’nın En Gelişmiş Sistemi İle Karşı Karşıyasınız

Her ne kadar yazılımcılar, her sistemin alt edilebileceğini düşünüyor olsa da, bu tam olarak doğru değildir. Google; dünyanın en gelişmiş yapay zekasını, yine dünyanın en güçlü altyapısı ile çalıştırır. Tüm hacker grupları bir araya geldiğinde, bu yapay zekaya zarar veremez demek elbette doğru olmaz. Zira akıl akıldan üstündür. Ama binlerce çekirdeği olan son derece karmaşık bir cloud yapısı üzerine kurulu bu sistemi kalıcı olarak alt etmek, neredeyse imkansızdır.

Kaldı ki, Google’da üst sıralara ulaşmak için gerçekleştirilen çalışmalar aslında Google’a zarar vermek değildir. Sadece tarayıcı robotların, olmayan bir algıya sahip olmasını sağlamak için gerçekleştirilen uygulamalardan bahsediyoruz. Bu durumda sistem hemen olmasa da, belirli bir süre içerisinde bu hileyi fark eder.

Sorun şu ki; Google, hileli SEO keşfetmesi halinde sadece hileye konu olan durumu ortadan kaldırıp, sitenizin geri gitmesini sağlamaz. Bilinçli olarak hile yaptığınızın anlaşılması halinde, siteniz kalıcı olarak indeksten çıkarılır, hatta sitenize bağlantı verilirken sitenizin yanıltıcı olduğuna dair ifadeler yayınlanır. Bu da bütün çalışmalarınızın size zarar olarak dönmesi demektir ki, elbette bunu istemezsiniz.

Sonuç olarak Google’ı kandırmaya çalışmak yerine, onun kurallarına uyup, gerçekten nitelikli bir site inşa etmek yolunu tercih etmeniz, en doğru yaklaşımdır. Google bu tür siteleri uzun vadede mükafatlandırır ve emin olun bu emeğin karşılığını fazlasıyla alırsınız. Evet bu zor bir süreçtir ve hile gibi kısa zamanda sonuç vermez. Ama sonsuza kadar sistem üzerinde güvenle var olmanızı garanti altına alır.