Google’da ilk sayfada olmak garanti edilebilir mi?

Lütfen dikkat. Çok büyük ve deneyimli firmalar dahi, “Google’da ilk sayfada olmak garanti” şeklinde iddialarla öne çıkarlar ki, bu iddia tam anlamıyla doğruyu ifade etmez. Öncelikle bu ifade geneli ifade etmez. Zira garanti edilen sizin birinci sayfaya demir atacağınız değildir. Belli bir süre ile bu seviyeye çıkabilir ve hemen akabinde gerileyebilirsiniz. Zira bu sadece sizinle değil, rakiplerinizle de ilgilidir. Bulunduğunuz sektör, kuruluşunuzun geçmişi, müşterilerinizin dönüşümü, reklam faaliyetleriniz, dijital medyadaki etkinlikleriniz ve benzeri bir çok parametre sizin Google üzerindeki sıralamanızı değiştirir.

Kimi SEO firmaları, bir kaç dokunuşla sizi birinci sıraya getirebilir. Bu sihirli işlemler sizde biraz şüphe uyandırmalı mı?

Evet! Google, dünyanın en gelişmiş yapay zeka birimi ve dünyanın en iyi mühendislerini çalıştırıyor. Bir kaç Türk mühendis Google’ı kandırabilirse bu elbette hepimizin gururu olacaktır ama maalesef mümkün değil. Dada doğrusu mümkünse de, uzun vadeli değil. Google yaptığı düzenli taramalarda yapılan hileleri tespit edecek ve ilk sayfanın en tepesinde yer alan siteniz bir daha asla indekse girmeyecek biçimde ortadan kalkacaktır.

Diğer taraftan gerçekten iyi niyetle yapılan işlemler vardır ki, bu işlemlerin de efektleri güçlü değil veya geçicidir. Bir SEO firmasından alacağınız hizmet çok hızlı bir şekilde işe yaramamalıdır. Google, kısa sürede neden popülatritenizin bu kadar yükseldiğini araştırabilir. Zira onun aradığı sizin seo yapmanız değil, neyseniz o olmanızdır. Kurallara uymalı ve yeterince çalışmalısınız. Örneğin ilk adım olarak trafiği abartmamayı deneyebilirsiniz.

Gerçekçi Olun

Bir holding değilseniz ve milyonlarca müşteriniz yoksa, onlar kadar hareketli olmanız normal değildir. Hiç bir mahalle marketinin bir milyon takipçisi olamaz. Şansınızı zorlamak size sadece zarar verecektir. Google’da ilk sayfada olmak için yapmanız gereken, abartıdan uzak durmaktır. Asla link satın almayın, gereksiz reklamlar yapmayın. Hele ki sizinle ilişkisi olmayan mecralara reklam vermek gibi hataları, bedava olsalar dahi yapmayın. Çorum’daki bir tesisatçı, Utah eyaletinden link almamalıdır. Bu açık bir hiledir ve cezasız kalmaz.

Ders Alın

İneternetteki yerinizi sürekli analiz ederek sonuçları değerlendirin. Neyi yanlış yaptığınız aslında kolayca görülecektir. Yaptığınız veya Seo uzmanınızın yaptığı hataların düzeltilmesi için gerekiyorsa başka uzmanlardan destek alın. Herkes her zaman doğru işi yapamaz. Farklı bir fikir; elinizi güçlendirebilir.

Çok Çalışın

Google’da ilk sayfada olmak hakedilmesi gereken bir durumdur. Daha doğrusu Google bunu böyle düşünür. Eğer ilk sırada olmanız gerekmiyorsa, bir şekilde oradan indirilirsiniz. hangi sektörde yer alıyor olursanız olun, müşterilerinizin bir tanesine dahi ciddi kıymet verin. Onların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayın. Zira sizi yükseltecek olan Google’da ilk sayfada olmak için yaptığınız yatırımlar değildir. Gerçek kullanıcıların internetin herhangi bir yerinde sizin için yapacakları tek bir yorum, sizin yapacağınız ücretli uygulamaların bir çoğundan daha etkilidir. Bunun için sitenize seo hizmeti alırken, müşterilerinizi de memnun edecek uygulamaları sürdürün.

Özgün İçerik, sitenize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir. Asla bundan vazgeçmeyin. Kopya çekmeyin. Ne iseniz onu daha iyi anlatmanın yollarınız arayın. Tabii elbette bunu seo uyumlu web sitesi içeriği üreten kişilerden alın veya bu yöntemi çok iyi öğrenin.

Tüm bunların yanında, çok çalışmak aynı zamanda müşteri ilişkileri unsurlarından bir tanesi olan web sitenizin informasyon sistemlerini geliştirmektir. Müşterilerinize sitenizden ve sosyal medya ağlarınız üzerinden bilgiler verin ve sürekli onlarla etkileşim halinde olun. Bu Google tarafından asla ödülsüz bırakılmaz…

Mutlu Olun

İşleriniz iyi giderken yüzünüzün gülmesi elbette hepimizin istediğidir. Bunun için modern çağın birinci seviye gereklilliklerinden olan Google’da ilk sayfada olmak kavramına özen gösterin. Ciddi firmalarla çalışın ve abartılı taahhütler karşısında çekincenizi koruyun. Hile yapmadan, bütün samimiyetinizle sürdüreceğini SEO işlemleri uzun vadeli, düşüş ihitmali olmayan sağlam bir yapıya kavuşmanızı sağlar. Web sandığınızdan çok daha güçlü bir pazarlama zeminidir. Bunu iyi kullanın…