Web Sitesi Açmak

Gerek iş, gerek hobi ve gerekse evden para kazanmak için internet sitesi açmak istiyorsunuz. Ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Haydi size biraz bilgi verelim ve bir internet sitesi açma tarifi verelim. Önce gerekli malzemeler,

  • Domain (alanadı örn: “sitenizinadı.com”)
  • Web Hosting
  • Tasarım fikri
  • Tasarım yazılımı
  • Bir miktar web tasarım ve kodlama bilgisi
  • İçerik yazıları

Süreç

Öncelikle bir hosting firması bulunur. Pek çok web hosting firması bulunmakla birlikte, bir kısmı çok kurumsal görünmesine karşın ne yazık ki korkunç performansa sahiptir. Özellikle yazılım içeren dinamik sitelerde çok majör sorunlar ortaya çıkabilir, internet sitesi size bir zulüm haline gelebilir. Bunun için mutlaka deneyimli bir kaynaktan fikir almanızda fayda var.

İnernet sitesi açmak için ilk adımı atıp, altyapıyı hazırladınız. Şimdi sırada yazılım diline karar vermek var. Günümüzde web siteleri Php, Asp veya basit html dilleri ile yazılabilir. Teknik açıklamaları çok detaylı olan yazılım dilleri hakkında sizin bilgi sahibi olmanız gerekmez. Önemli olan sizin web sitenizde hangi özellikleri istediğinizdir. Web yöneticiniz sizin için hangi dilin uygun olduğunu belirleyecektir. Bu noktada şunu bilmelisiniz. Web sitenize uygulamalar eklemek istiyorsanız basit html kullanamazsınız, pek çok uygulama eklentisi veritabanına ihtiyaç duyar, bu durumda mssql veya mysql veritabanlarından birisini kullanmanız gerekecektir.

Asp yazılım dili Microsoft’un yayım dilidir, uygulamalar sınırlı ve kaynak kodu kapalıdır. Yani, uygulamalar ücretsiz değildir. Oysa Php yazılım dili açık kaynak kodludur ve spesifik özellikler dışında hemen her uygulama ücretsizdir. Çok daha fazla tercihe edildiğinden uygulama havuzu da oldukça geniştir. Günümüzde internet sitesi açmak istiyorsanız Php kullanmak avantajınıza olacaktır. Php Linux yazım dili olup, kaynak kodları açıktır.

WordPress Web Sitesi

WordPress içerik kodlarının tamamen ücretsiz olduğu bir altyapıdır. Bu altyapıyı edinmek için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Linux yazılım diline sahip bu altyapı elbette bazı ücretli eklentilere sahiptir. Temalar ve bazı yazılım eklentileri için ücret ödemeniz gerekebilir. Ancak bu yöntemlerle son derece şık bir web sitesini olabildiğince makul rakamlara edinebilirsiniz.

İnternet Sitesi Açmak için İzin Gerekir mi?

İnternet sitesi açmak herhangi bir izin alınması gereken bir konu değildir. Alan adı satın alırken, .tr uzantılı olmadığı sürece dilediğiniz alan adını satın alıp, kullanabilirsiniz. .tr alan adlarını alabilmek için, alan adının isim haklarını belgelemeniz gereklidir. Bunun ticaret sicil gazetesi veya marka tescil belgesi ile belgelemeniz istenecektir.

Tabii yetkili olmadığınız konularda yapacağınız yayınlar bazı sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Örneğin; sağlık ve eğitim alanlarında yayın yapabilmek bazı kısıtlamalara tabidir. Bu alanlarda reklam yapmak ve rekabet yasaktır. Bunun yanında vereceğiniz bilgilerin insan sağlığına olumsuz etki edeceği kanaati oluşursa, idari ve adli yaptırımlarla karşılama ihtimaliniz de söz konusu olabilir.

Alan adınızı, hosting planınızı aldınız, yazılım diliniz seçildi. Şimdi ise içerik tasarımı yapılmalıdır. Sayfalarınız ve görünüm planlanır, sitenizin barındırma alanına yüklenir. Bu adımdan sonra dilediğiniz zaman internet sitesi yayımlanabilir.