Seo uyumlu makale nedir ?

Pazarlamacıların SEO içeriği ile ne demek istediğini anlamak için, ifadeyi bileşen parçalarına ayırmak faydalı olacaktır:

  • “SEO”, arama motoru optimizasyonu veya bir web sitesini, insanların Google gibi arama motorları aracılığıyla kolayca bulabilecekleri şekilde optimize etme sürecini ifade eder.
  • “İçerik” ile, web’de bulunan ve web’de tüketilebilecek her türlü bilgiyi kastediyoruz (aşağıdaki çeşitli içerik türleri hakkında daha fazla bilgi).

Yani, bu iki kavramı bir araya getirmek: SEO içeriği, arama motoru trafiğini çekmek amacıyla oluşturulan herhangi bir içeriktir.

Anahtar Kelime Araştırması: Arama yoluyla trafik oluşturmak istiyorsanız, yazmaya başlamadan önce en iyisi anahtar kelime araştırması yapmaktır. Bu şekilde, belirli bir miktar arama hacminin zaten mevcut olduğu anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz – başka bir deyişle, insanların zaten hakkında bilgi aradığı konulara yazabilirsiniz.

Anahtar Kelime Optimizasyonu: Maksimum aranabilirlik için anahtar kelimeleri içeriğinizde nerede ve nasıl kullanacağınızı bilin. (SEOMoz, sayfa içi optimizasyon için harika bir rehber sunar.)

İçerik Organizasyonu: Sitenizdeki içerik mantıklı bir şekilde düzenlenmelidir. Bu sadece SEO için iyi değildir, aynı zamanda sitenizdeki ziyaretçilerin diğer ilgili içerikleri kolayca bulmasına yardımcı olur. (Sitenizde ne kadar uzun süre kalırlarsa o kadar iyidir.)

İçerik Tanıtımı: Oluşturduğunuz yeni içeriğin görünürlüğünü sosyal ağlarda paylaşarak ve içeriğinize bağlantılar oluşturarak (hem içeriden hem de dış sitelerden) artırın.

Arama motoru trafiği tek hedefinizse, sonuçlarınızın büyük olasılıkla zarar göreceğini unutmamak önemlidir. Hem arama motorlarını (zamanla sizi yüksek sıralamalarla ödüllendirecek olan) hem de potansiyel müşterileri ve geri dönen ziyaretçileri memnun etmek için, arama motoru optimizasyonunun üzerinde ve ötesinde bir değer sunmanız gerekir. Başka bir deyişle, sıralayan ve tıklama alan “zayıf” içerik üretmeyin, ancak arama motoru kullanıcısına herhangi bir ek değer sağlamaz. “Zayıf”, düşük değerli içeriği tanıtan siteler, Google tarafından cezalandırılma riskini taşır; aynı zamanda yüksek hemen çıkma oranlarına ve düşük dönüşüm oranlarına sahip olma eğilimindedirler.

SEO İçeriği Türleri

SEO içeriği aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

Ürün Sayfaları – Bunlar, herhangi bir perakende e-ticaret sitesinin ekmek ve tereyağıdır. İyi bir ürün sayfası hem SEO içeriği hem de PPC açılış sayfası olarak hizmet edebilir.

Blog Yazıları – Blog, düzenli bir etkili SEO içeriği akışı oluşturmanın en kolay yollarından biridir. Genel olarak, blog gönderileri ürün sayfalarına göre daha ilgi çekici ve bağlantı çekme olasılığı daha yüksektir, bu nedenle siteniz için biraz yetki oluşturmanın harika bir yolu olabilirler. (Blogların çok esnek olduğunu ve bunları bu listede aşağıdaki içerik türlerinden herhangi birini barındırmak için kullanabileceğinizi unutmayın.)

Makaleler – Haber makalesi, röportaj veya uzun metrajlı bir haber düşünün. Bu, çoğu gazete veya dergi tarzı web sitesinde bulacağınız ana içerik türüdür.

Listeler – Bir liste gerçekten sadece bir tür makaledir, ancak onu bir liste olarak çerçevelemek (“Enerji Faturanızı Düşürmenin 10 Yolu” veya “Google Hakkında Nefret Ettiğim 101 Şey” gibi) taramayı kolaylaştırır. Bu tür başlıklar, arama sonuçlarında veya sosyal medya beslemelerinde bulunduğunda daha tıklanabilir görünmektedir.

Kılavuzlar – Kılavuz, bir şeyin nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak açıklayan daha uzun bir içerik parçasıdır. (Kılavuzlar genellikle birden fazla web sayfasına bölünür, ancak kullanıcıların uzun içeriği isterlerse tek bir sayfa olarak görüntülemelerine izin vermek en iyi uygulamadır.) Web sitenizde tam bir kılavuz yayınlayabilir veya bir özet veya alıntı gönderebilirsiniz. , ziyaretçilerin kılavuzun tamamını okumak için bir kayıt formu doldurmalarını zorunlu kılar. Bu, potansiyel müşteriler oluşturmanın iyi bir yolu olabilir, ancak bir kayıt duvarı kurmanın, o rehbere götürebileceğiniz SEO trafiği miktarını muhtemelen azaltacağını unutmayın.

seo uyumlu makale

Videolar – Genel olarak web’de metin sayfalarından daha az video vardır; sonuç olarak, bir makale yerine bir video oluşturarak rekabetçi bir anahtar kelime için ilk sayfada yer almak daha kolay olabilir. Ne tür bir site veya işletme yürüttüğünüze bağlı olarak videolar, bir kitleyi çekmek ve onlara ulaşmak için harika bir yol olabilir. Ürünlerinizi nasıl kullanacağınıza dair eğitim videoları oluşturmayı düşünün. Veya işinizle ilgili bir süreci örnekleyin – örneğin, bir tesisatçı bir lavabonun nasıl açılacağını gösteren bir video yapabilir. (SEO ile ilgili bir not: Videonuzun bir metin dökümünü eklemeyi düşünebilirsiniz. Videoları optimize etmek için bazı ek ipuçları burada verilmiştir.)

İnfografikler – İnfografikler veya tek bir konuda çok fazla veri (genellikle grafik veya çizelge şeklinde) içeren geniş formatlı resimler, çok sayıda sayfa görünümü ve bağlantı toplayabilir. Ancak, içeriğin büyük bir kısmı görsele gömülü olduğundan ve bu nedenle arama motorları tarafından metin olarak okunamadığından, sayfanın geri kalanını dikkatlice optimize etmek önemlidir. Başlamak için bu beş ücretsiz infografik şablonundan birini kullanabilirsiniz.

Slayt gösterileri – Slayt gösterisi, bir dizi ilgili görüntüyü görüntülemenin bir yoludur. Bazen resimler metinden daha önemlidir – tüm yıldızların Oscar’larda ne giydiğini göstermeye çalıştığınızı söyleyin. Burada da, arama motorlarının “okuyacağı” daha az şey olduğundan, başlığınızın, altyazılarınızın, resim dosyası adlarınızın vb. SEO’su önemlidir.

Sözlükler – Yemin ederim ki terimler aramak için Google’ı sözlükten çok daha fazla kişi kullanıyor. (Sözlüğünüzün nerede olduğunu bile biliyor musunuz?) Uzmanlaşmış bir sektörde çalışıyorsanız, iyi yapılandırılmış bir sözlük, bir miktar arama trafiğini yakalamak için iyi bir yol olabilir. Yemek pişirme terimlerini, tıbbi terimleri, moda terimlerini, mimari terimleri düşünün…

Dizinler – Bir dizin, belirli bir konuyla ilgili sitelere veya kaynaklara bağlantıların yararlı bir sınıflandırmasıdır. Örneğin, bir parfüm blogu, büyük mağazalardan ülke çapındaki bağımsız mağazalara kadar parfüm satın alabileceğiniz bir yer dizini oluşturabilir.

Bize Ulaşın

SEO uyumlu içerik ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler için bize ulaşabilirsiniz. Sizin için gramer problemi olmayan, %100 özgün ve pazarlma ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayabilecek içerikleri sağlıyoruz. Seo uyumlu makale linkimizde içerik standartlarımız ve diğer konular hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.