Başlık ilk bakışta esprili gibi görünebilir ama aslında son derece trajik sonuçları olabilen bir konuyu ifade eder. Seo uyumlu içerik yazdığını iddia etmek günümüzde moda. Bir bilgisayarı olan hemen herkes bu işe talip. Esasında bunun bir lisansı olmamasından dolayı bu iddia resmi olarak bir kabahat de sayılmaz. Ancak ve ancak sonuçları bakımından, kabahat bazı metinleri izah etmek için yeterli değildir.

Metin basit bir iş mi?

Metin yazma işine “basit” diyebilmek için, metin olarak bildiğimiz yazıların ambalaj üzeri yazılardan biler geçmemesi gerekir ki, ambalajların üzerine yazılanlar dahi ciddi pazarlama süreçlerinin eserdir. Yani metin yazmak son derece zor bir iştir. Hele ki SEO uyumlu içerik gibi bir konu; belki da  okulu olması gereken bir faaliyet alanıdır. Edebi niteliklerinin yanı sıra bu metin uygulamalarında SEO kriterleri söz konusudur ki, bu metinlerin ticari içerikler olduğunu dikkate alacak olursak, çok parametreli bir süreç karşımıza çıkar. Pekiyi bunlar nedir?

  • İçerik Kurgusu
  • Pazarlama Nitelikleri
  • Yazım Dili
  • İmla ve Noktalama
  • Okunabilirlik Kriterleri
  • SEO Kriterleri

Sektörde genellikle iki tip içerik yazarı bulunuyor. Birinci grup; sadece SEO kriterleri olarak bilinen teknik kriterlere yoğunlaşırken, ikinci grup SEO Kriterleri maddesine kadar olan kısımla ilgileniyor. Çok daha büyük facia ise bunların hiç birisine odaklanmayan yazarlar oluyor ki, maalesef bununla sıkça karşılaşmanız mümkün.

Esasında ikinci grup olarak tanımladığımız SEO’ya kadar olan maddelerle ilgilenen yazarlar, bir ölçüde ihtiyacı karşılayabiliyor. Eğer bu kriterlere yeterince uyulursa, bir ölçüde zaten SEO etkisi elde edilebiliyor. Ancan tam anlamıyla SEO efekti elde etmek için tamamına harfiyen uyulması, en azından bir ortalama seviye tutturulması gerekiyor. Pekiyi bu mümkün mü?

Kaliteli İçerik Yazdırabilir misiniz?

Elbette yazdırabilirsiniz. Ancak bu sonuca ulaşmak için bu işi gerçekten profesyonel biçimde yapan yazarlarla çalışmanız gerekiyor. Bizim gibi bu işi hizmet grupları içerisinde bulunduran ve gerçekten profesyonel olarak yapan firmalar dahi, personel temini ve çalışma sürecinde sorunlar yaşarken, sizin bireysel olarak temin edeceğiniz amatörlerin yükü göğüsleyebileceğini söylemek doğru olmaz. Elbette istisnalar olur, ancak bu sınırlı ölçekte kalır. Bu nedenle içerik geliştirici seçerken, çok dikkatli olmanız gerektiğini ve içerik seçiminin ciddi bir süreç olduğunu öncelikle kabul etmeniz gerekiyor.

Kimi site sahipleri, içeriğin sitelerinde alan doldurmaktan öte geçmediğini düşünür. Bu büyük bir yanılgıdır. Zaten artık alan doldurma metinlerinin bir SEO değerinden de söz edilemez. SEO metinleri sitenize giren kullanıcıların hangi kaynaktan geldiği fark etmeksizin ilgi çekici değilse, SEO bakımından da bir kıymetleri yoktur.

Kaliteli içerik yazdırabilmek için bu vizyona hakim satıcıları tercih etmeniz gerekiyor. Örneğin; biz “basic” standartlarımızda dahi, yukarıda bahsettiğimiz standartların tamamına harfiyen uyuyor ve sektör gerekliliklerini karşılayacak içerikler üretiyoruz. Sonuç olarak sitenizden hemen çıkan kullanıcı sayısı çok düşük olmakla birlikte, bu kullanıcıların satın alma veya size ulaşma eğilimi de oldukça yüksek oluyor.

Fiyat, Hız, Nitelik Sorunsalı

Sitenize girmek üzere sipariş ettiğiniz metinlerin en çok hangi özelliğine dikkat edersiniz?

Bizim yaygın olarak karşılaştığımız elbette öncelikle fiyat beklentisidir. Hemen her site sahibi, en ucuz işi arar. Ancak ucuz iş; yukarıda belirttiğimiz kriterlere uygun biçimde üretilemez. Çok basit bir hesap yapalım ve 2020 yılı ilk yarısı için sektör ortalamaları üzerinden bir sonuca ulaşalım.

Bir Yazar Ne Kadar Kazanır?

Duruma göre en hızlı yazar; yukarıdaki standartları sağlayacak biçimde içerikleri, karmaşık olmayan bir sektör için hazırlayacak olsun. Burada bir ön çalışma süreci olacak elbette. Yazar araştırmalar yapacak, metinleri kurgulayacak, bilgileri derleyip, sizden giden talimatlara uygun içerikleri hazırlamak üzere işe başlayacak. Süreç içerisinde yukarıda bahsettiğimiz kurallara uyacak ve hızlı yazacak.

Bu şartlar altında, bilgili ve yetenekli bir yazarın iyi niyetle yazacağı metinler günde 3bin – 5bin kelime aralığında değişebilir. 5bin kelime ve üzerinde içerik üretimleri çoğunlukla belirttiğimiz kriterlere uymadığından, biz bunu pek kabul edemiyoruz. Daha fazla içerik üretilmesi durumunda bizim yaptığımız gibi ayrı bir redaksiyon ekibi olmalı ve ilk yazardan çıkan ham metinler diğer kriterlere uygun hale getirilmelidir. Tek bir yazarın bunu yapabilmesi mümkün değildir.

Günde maksimum 5bin kelime üreten yazar ne kadar kazanıyor? Diye soracak olursak, sektörde freelancer olarak çalışan arkadaşların fiyatlarını incelemek gerekir. 100 kelime birim fiyat olarak, rakam 1TL’ye kadar düşüyor ki, 5 bin kelime için düşünecek olursak, günlük kazancın 50TL olacağı sonucuna ulaşıyoruz. Bu işi profesyonel yapan birisinin günlük 50TL’den aylık 1500 TL gibi bir rakamla hayatını sürdürmesini elbette bekleyemeyiz. Bu durumda ya işin nitelikleri korkunç şekilde düşük olacak, ya kopya olacak ya da iş o zaman diliminde teslim edilemeyecektir. Kaldı ki, donanımlı yazarlar zaten bu miktarla sizin ihtiyaçlarınızı karşılama yolunu zaten tercih etmez. 2 ile 4TL arasında değişen rakamlar ise 2020 yılının ilk yarısında sektör ortalamasıdır. Ancak bu rakamları zikredenler de, yine amatörler veya freelancer profsyonellerdir. Yani bir destek ekibi olmaksızın işin üstesinden kendileri gelmeye çalışır ki, burada maksimum kazanç 6-7Bin TL olabilir. Ama altını çizelim;”maksimum”. Yan bu yazar gecesini gündüzüne katıp, elinden gelenin en iyisini yapmak ve muhtemelen başka hiç bir iş yapmamak durumundadır. Sizce bu mümkün mü?

Elbette değil. Dolayısıyla fiyat dikkat etmeniz gereken bir etkendir ancak düşündüğünüz gibi değil. Fiyat çok düşükse o işten kaçınmayı daha çok düşünmeniz gerekebilir.

Sizin için hız ne kadar önemli?

Metin üretmek beşeri bir iş. Belki de insan emeğinin, en çok motivasyon gerektiren kullanım biçimi. Gelişigüzel metinleri üretmek için tek ihtiyaç hızlı yazabiliyor olmakken, nitelikli metinler bundan çok daha gerekliliğe sahip. Bu durumda çok hızlı iş yine ucuz iş standardında yer alır ve ihtiyacınızı karşılamaz. Bu durumda çok hızlı iş beklentiniz noktasında da temkinli olmanız gerekir.

Sonuç olarak; Seo uyumlu içerik, özgün makale, özgün web sitesi içeriği veya adına her ne derseniz deyin, içerik üretimi niteliğe odaklanması gereken bir süreçtir. Ucuz, hızlı ve içeriğinden emin olmadığınız, sadece alanı doldurmak içi kullanılan metinler siteniz ve markanız için ciddi anlamda zarar verici özelliklere sahiptir.