SEO Makale kontrolü

WordPress gönderilerinizin doğru anahtar kelimeler için sıralama yapıp yapmadığını kontrol etmek ister misiniz? Yeni başlayanların çoğu, Google’da anahtar kelimeler yazarak makalelerinin sıralamasını manuel olarak kontrol eder. Bu, makalelerinizin hedef anahtar kelime için nerede durduğuna dair doğru bir fikir vermez. Bu makalede, WordPress blog yazılarınızın doğru anahtar kelimeler için sıralama yapıp yapmadığını nasıl kolayca kontrol edeceğinizi göstereceğiz.

WordPress Yazılarınız İçin Anahtar Kelime Sıralamalarını Neden Kontrol Etmelisiniz?

Eksiksiz WordPress SEO rehberimizi takip ederseniz, web sitenizdeki her makaleyi belirli anahtar kelimeler için nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz. Bu, web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olur.

Yeni başlayanların çoğu, yayınlarının bu anahtar kelimeler için görünüp görünmediğini görmek için Google’da arama yapar. O zaman bile, genellikle en iyi ihtimalle yalnızca ilk sayfayı veya muhtemelen ikinci sayfayı kontrol ederler.

Sorun şu ki, makaleniz bazen ilk iki sayfanın çok altında sıralanıyor olabilir veya en kötüsü, istediğiniz anahtar kelime için sıralama bile olmayabilir.

Anahtar kelime sıralamanızı manuel olarak kontrol etmeye güveniyorsanız, SEO sıralamanızı iyileştirmek ve trafiği artırmak için kullanabileceğiniz yararlı bilgileri kaçırıyorsunuz demektir.

Bununla birlikte, WordPress blog yayınlarınız için anahtar kelime sıralamalarını nasıl doğru bir şekilde kontrol edeceğinize bir göz atalım.

SEMRUSH ile kontrol

SEMRush, piyasadaki en iyi SEO ve Anahtar Kelime araştırma araçlarından biridir. İhtiyacınız olan tüm faydalı araçları içeren kapsamlı bir SEO paketidir.

Herhangi bir alan adı için anahtar kelime sıralamasını gösterebilen güçlü bir organik araştırma aracıyla birlikte gelir. Ayrı makaleler için URL girmenize gerek yoktur. Bu alan adının tüm URL’leri için sonuçları otomatik olarak getirecektir.

Sadece aramak istediğiniz alan adını girin ve SEMRush bir ton bilgi alacaktır. Bundan sonra, web sitenizin sıraladığı tüm anahtar kelimelerin tam listesini görüntülemek için organik araştırma sekmesini tıklayın.

Sonuçları konuma, URL’ye, trafiğe ve daha fazlasına göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca sonuçları bir CSV dosyasına aktarabilir ve en sevdiğiniz elektronik tablo programını kullanarak çevrimdışı araştırma yapabilirsiniz.

Ayrıca SEMRush ile belirli anahtar kelimeleri de izleyebilirsiniz ve bu anahtar kelimeleri kontrol panelinizde izlerler, böylece performanslarını anında görebilirsiniz.

SEMRush, herhangi bir alan adı için aynı şeyleri yapabilir; bu, rakibinizin alan adını girebileceğiniz ve hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığını görebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, ücretli arama trafiğini, ücretli anahtar kelimelerini ve bunları geçmek için kullanabileceğiniz diğer yararlı bilgileri de görebileceksiniz.

seo makale kontrolü

Search Console

Google Search Console (eski adıyla Web Yöneticisi Araçları), web yöneticilerinin arama için web sitelerini iyileştirmelerine yardımcı olmak üzere Google tarafından sunulan bir dizi araçtır. Web sitenizi Google arama konsoluna nasıl ekleyeceğinizle ilgili kılavuzumuza bakın.

Web sitenizin performansını arama sonuçları, gösterimler, tıklama oranı, konum ve daha fazlasında görebilirsiniz. Ayrıca, Google’ın web sitenizi daha akıllıca taramasına yardımcı olan XML site haritası göndermenize de olanak tanır.

Anahtar kelime konumlarınızı görüntülemek için Performans raporunu ve ardından ortalama konum puanını tıklayın.

Search Console artık raporlarınızı ortalama konum sütunu dahil olacak şekilde yükleyecektir. Ardından, sitenizin sıraladığı anahtar kelimelerin tam listesini görmek için biraz aşağı kaydırmanız gerekir.

Her bir anahtar kelimenin yanında, kaç tıklama aldığını, gösterim aldığını ve arama sonuçlarında konumunu göreceksiniz.

Sonuçları tıklamalar, gösterimler ve konum sütunlarına göre sıralayabilirsiniz. Pozisyona göre sıralayarak, en üst sıradaki anahtar kelimelerinizi görebileceksiniz. Aşağı kaydırdıkça, sitenizin arama sonuçlarında daha derin göründüğü anahtar kelimeleri görebileceksiniz.

Ayrıca bu verileri dışa aktarabilir ve en sevdiğiniz elektronik tablo yazılımıyla açabilirsiniz.