Blog Editörlüğü

Bazı bloglar, özellikle trafiği iyi olan bloglar, blog için içerik yayınlamayı yöneten ücretli veya gönüllü bir blog düzenleyicisine sahiptir. Çoğu küçük blog için blog sahibi aynı zamanda blog düzenleyicisidir.

Bir blog editörünün rolü, bir derginin editörüne benzer. Aslında, birçok blog editörü eski çevrimiçi veya çevrimdışı dergi editörleriydi, ancak çoğu, düzenleme tarafına geçmiş son derece deneyimli blog yazarlarıdır. Bir blog editörünün temel sorumlulukları aşağıda özetlenmiştir. Deneyimli bir blog editörü, bloga yazma, düzenleme ve teknik beceriler ve deneyim getirecektir, ancak aşağıda açıklanan sorumlulukların gösterdiği gibi, bir blog düzenleyicisinin de mükemmel iletişim, liderlik ve organizasyon becerilerine sahip olması gerekir. Bu sebeple bir blog editörü kesinlikle iyi bir Türkçe bilgisine ve yüksek okuma yazma becerilerine sahip olmalıdır.

Yazma Ekibini Yönetmek

Bir blog editörü genellikle bloga içeriğe katkıda bulunan tüm yazarları (ücretli ve gönüllü) yönetmekle sorumludur. Bu, işe alma, iletişim kurma, soruları yanıtlama, son teslim tarihlerinin karşılanmasını sağlama, makale geri bildirimi sağlama, stil kılavuzu gereksinimlerine uyulmasını sağlama ve daha fazlasını içerir.

Liderlik Ekibi ile Strateji Oluşturmak

Blog editörü, blogun hedeflerini belirlemek ve anlamak, blog stili kılavuzu oluşturmak, içeriğe katkıda bulunmak istedikleri yazar türlerini belirlemek, blog yazarlarını işe almak için bütçe vb. İçin blog sahibi ve liderlik ekibiyle yakın bir şekilde çalışacaktır.

İçerik Planını ve Takvimi Oluşturma ve Yönetme

Blog editörü, blog için içerikle ilgili tüm konular için başvurulan bir kişidir. Yayın planının geliştirilmesinden ve ayrıca editoryal takvimin oluşturulmasından ve yönetilmesinden sorumludur. İçerik türlerini (yazılı gönderi, video, infografik, ses vb.) Tanımlar, konuları ve ilgili kategorileri seçer, yazarlara makaleler atar, yazar sunumlarını onaylar veya reddeder, vb.

SEO Uygulamasını Denetleme

Blog düzenleyicisinin, blog için arama motoru optimizasyonu hedeflerini anlaması ve tüm içeriğin bu hedeflere göre arama için optimize edildiğinden emin olması beklenir. Bu, makalelere anahtar kelimeler atamayı ve bu anahtar kelimelerin uygun şekilde kullanılmasını sağlamayı içerir. Tipik olarak, blog editörünün blog için SEO planını oluşturması beklenmez. Planı genellikle bir SEO uzmanı veya SEO şirketi oluşturur. Blog editörü, planın blogda yayınlanan tüm içerik üzerinden uygulanmasını sağlar.

İçeriği Düzenleme, Onaylama ve Yayınlama

Blogda yayınlanmak üzere gönderilen tüm içerik, editör tarafından gözden geçirilir, düzenlenir, onaylanır (veya yeniden yazılması için yazara geri gönderilir), programlanır ve yayınlanır. Editör, içeriğin blogda yayınlama takvimine sıkı sıkıya bağlı kalarak yayınlanmasını sağlar. Editör takvimi ile ilgili istisnalar, editör tarafından yapılır.

Yasal ve Etik Uygunluk

Editör, blogları ve çevrimiçi içerik yayınlamayı etkileyen yasal konuları ve etik kaygıları bilmelidir. Bunlar, telif hakkı ve intihal yasasından kaynaklara bağlantılar yoluyla uygun atıf sağlamaya ve spam içeriği yayınlamaktan kaçınmaya kadar uzanır. Elbette, blog editörü bir avukat değildir, ancak içerik endüstrisi ile ilgili ortak yasalara aşina olmalıdır.

Diğer Olası Sorumluluklar

Bazı blog editörlerinin, geleneksel editör sorumluluklarına ek olarak başka görevleri de yapması beklenir. Bunlar şunları içerebilir:

  • Yazarların bordro amaçlı etkinliklerini kaydedin ve raporlayın.
  • Yorumları denetleyerek ve yanıtlayarak blog topluluğunu yönetin.
  • Twitter ve Facebook’a gönderi paylaşma gibi sosyal medya pazarlama faaliyetlerini yönetin.
  • E-postaları blog adına yanıtlayın.
  • Eklentileri güncelleme gibi blog bakım etkinliklerini gerçekleştirin.
  • Blog için içerik yazın.
  • İçerik performansını ölçmek için web analizi verilerini analiz edin.
  • Bölünmüş testi ve diğer içerik performans testlerini yönetin.
  • Abonelikleri, sendikasyonu ve e-posta haber bültenlerini yönetin.
  • Konuk gönderme isteklerini yönetin.