Startup için Seo; aslında temiz bir başlangıç olması sebebiyle, bir çok bakımdan hızlı ilerleyen uygulamalar olarak tanımlanabilir. Ancak bu noktada sadece geleneksel teknik seo sistematiğni düşünmemek gerekir. Yeni bir girişimin, marka değerine sahip olması için bazı uygulamaları gerçekleştirmesi gerekir.

Elbette SEO, marka tutundurma çalışmalarında gerek yurtiçi, gerekse global pazarlama bakımından en etkili araçların başında gelir. Ancak bu durumda herhangi bir marka reputasyonu bulunmaması, SEO süreçlerini de zorlaştırabilir. Sonuç olarak dijital pazarlamanın bütün elementlerini detaylı biçimde kullanmak gerekeceğini belirtmek gerekir.

Strateji Geliştirin

Henüz bir girişim olma noktasındaki işletmenizin, uzun vadeli planları içerisinde pazarlama planlaması büyük öneme sahiptir. Pazarlama dijital veya fiziksel olması fark etmeksizin, işletme hedefleri içerisinde yer alması gereken önemli bir fonksiyondur. Dijital pazarlama etkinliklerini de bu planın içerisine dahil ederek, uzun vadede etkili bir sonuç elde edebilmeniz mümkündür. Ancak dijital pazarlama ciddi bir iştir ve uzmanların elinden sunulması gerekir. İletişim, geleneksel pazarlama teknikleri ve bilgi-iletişim teknolojilerinin bir arada kullanıldığı bu sistemde bir çok alt başlık bulunur.

Dijital pazarlama stratejisi geliştirirken, atacağınız her adımın sizin ayak iziniz olacağını unutmayın. “reklamın iyisi kötüsü yoktur” gibi bir algıya kapılmayın ve marka değerinizi mümkün olduğunca zirvede tutmaya çalışın. Ancak böyle söylendiğinde kimi işletme sahipleri, çok sert bir duruşa sahip olmaları gerektiğini algılar ki, bu doğru değildir. Elbette belli bir kurumsal duruşa sahip olmak gerekir, ancak samimi bir tavır sergilenerek de kurumsal bir izlenim oluşturulabilir.

Stratejinizi oluştururken, hangi araçları kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bu araçlar içerisinde bazıları kaçınılmaz olarak kullanmanız gerekenler olarak tanımlanır. Bunlar;

  • Web Sitesi

  • Sosyal Medya Platormları

  • Basın Yayın Araçları

Biçiminde sıralanır. Bu üç unsur dijital dünyada yerinizi almanız için kaçınılmaz olarak kullanmanız gereken ortamlardır. Bir web siteniz olmadan zaten kurumsal kimliğinizi ortaya koyamazsınız. Bu web sitesini SEO kurallarına uygun biçimde oluşturup, kurumsal seo hzimeti de alarak kısa zamanda dünyanın her yerinden erişilebilir hale getirebilirsiniz. Lakin, bahsettiğimiz diğer maddeler zaten SEO hizmetinin bileşenleri olduğundan onlardan kaçınma durumunuz söz konusu değildir.

Markanız, SEO değerinizi belirler

İnternet üzerinde markanız ne kadar faza dile getirilirse, SEO değeriniz o ölçüde artar. Burada bahsettiğimiz kesinlikle link almak değildir. Markanızın veya şirket isminizin, link söz konusu olmaksızın diğer zeminlerde açıkça ifade edilmesi; Google tarafından pozitif marka imajı olarak değerlendirilir. Sonuç olarak şirketiniz ve markanız kıymetli adledilir ve arama sonuçlarında yükselir.

Sosyal medya ortamları, marka bahsetme ve bağlantı verme uygulamalarının en zararsız biçimde gerçekleştiği ortamlardır. Buradan gelen bağlantılar link satın alma gibi spam olarak değerlendirilmez. Çok büyük anormallikler olmadıkça buradan gelen bağlantılar son derece etkili ve sağlıklı bağlantılardır ve hem marka değerinizi hem de SEO değerinizi arttırır.

Basın yayın platformlarında yayınlanacak basın bültenleri ve hakkınızda çıkacak haberler ise pozisyonunuzu bambaşka bir aşamaya taşır. Bu hem kamuoyu nezdinde kuvvetli bir imaja sahip olmanızı sağlayacak hem de dramatik bir SEO etkisi ortaya koyacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken; yayın yapılan platformların nitelikleridir ki, her internet gazetesi pozitif değer sağlamaz.