SEO uyumlu makale; son zamanlarda oldukça sık araştırılan konu başlıklarının arasında yer alıyor. Son yüzyılın gelişen teknoloji ortamında, internetin rakipsiz pazarlama aracı haline gelmesi elbette bunun başlıca sebebi. Google tarafından içerik konusunun, diğer tüm kriterlerin önüne çekilmesi neticesinde, seo uyumlu makale konusu her site sahibinin gündemine yerleşmiş durumdadır. Pekiyi seo uyumlu makale nedir? Nasıl yazılır? Bu konuya ana hatları ile değinelim.

Metin ve SEO ilişkisi

Seo ile metin ilişkisinin anlamanın en kestirme yolu Google’ı biraz yakından tanımaktır. Google; her ne kadar bir şirket olsa ve dünyanın en iyi yetişmiş meslek mensupları burada çalışıyor olsa da, arama motoru elle yönetilmez. Yani bu süreç insan gücü ile sevk ve idare edilmiyor.

Google aslında devasa bir bilgisayar ve hali hazırda yapay zeka uygulamalarının en gelişmiş örneklerinden bir tanesi. Yapay zeka modelleri; kendilerine verilen temel kurallar üzerinde hareket etmelerinin yanı sıra, inisiyatif de alabilen ve neredeyse insan gibi süreçleri yönetebilen sistemler. Google da aynı sistematik ile sitelerinizi ele alıyor ve süreci yönetiyor.

Google sitelerinizi içerikleri ile sınıflandırıyor. Siteniz bütünüyle görsel odaklı olsa dahi, sizden görselleri tanımlamanız isteniyor. Resimlerin “alt” kodlarını doğru girmemeniz durumunda, sitenizdeki görsellerin Google indeksinde verimli bir şekilde yer almayacağını görebilirsiniz. Örneğin; bir otomobil resmi paylaştığınızda, bu resmin açıklamasını da “otomobil” veya “x marka otomobil” gibi ifadelerle tanımlamalısınız.

Bu durumun geneline baktığımızda, sitenizin içerisinde yer alan her kelimenin Google tarafından bir tanımlama unsur olacağını anlayabilirsiniz. Örneğin biz size bu sayfada SEO uyumlu makale nedir ve nasıl yazılır sorusunu cevaplıyoruz. Google bu sayfayı öncelikle bu anahtarlar üzerinden yola çıkarak, sayfa içerisindeki diğer uygun kelime ve kelime öbeklerini de dikkate alarak indeksleyecek ve arama sonuçlarında gösterecektir.

Yani aslında içerik = SEO demek doğru olacaktır.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu içerik; Google tarafından belirlenen genel kriterlere uygun, okunabilirlik kurallarına uygun ve nitelikli içeriktir. Aslında biz konuya Seo uyumlu içerik olarak değil, nitelikli içerik olarak bakıyoruz. Zira nitelikli içerik zaten doğrudan SEO uyumlu olmakta ve Google’ın kriterlerini sağlamaktadır.

Pekiyi nitelikli, yani SEO uyumlu makalenin genel bir yazıdan farkı yok mudur?

Aslında Google’ın istemediği de tam olarak budur.

Google sitelerin, ona uyum sağlamak için robotik metinlerle donatılmasını istemiyor. Aksine, kullanıcının gerçekten bilgi alacağı ve faydalanabileceği içeriklerin siteye yerleştirilmesi isteniyor. Geçmişte tamamen sistematik olarak geliştirilen ve hiç bir anlam ifade etmemekle birlikte, teknik şekilde kriterlerine uygun metinler ile ön sıralara çıkan siteler, kullanıcıların yanlış kaynaklara ulaşması nedeniyle Google’a da zarar verdiğinden, bugün sadece anahtar kelime ve kelime sayısı odaklı metinler kabul edilmiyor.

Belirttiğimiz gibi Google her gün yenileniyor ve bir sene önceki teknoloji ile bugün sahip olduğu teknoloji kıyaslanabilir dahi değil. Burada en önemli etken, artık arama motorunun kelime hatalarının yanı sıra, gramer ve imla hatalarını dahi tespit edebiliyor olmasıdır. Yani gelişigüzel bir metnin, tüm teknik kriterlere uysa dahi Google tarafından öne çekilmesi söz konusu değil.  Artık sitenize tamamen organik ve nitelikli metinleri eklemek zorundasınız.

Google SEO ve Okunabilirlik Kriterleri Nelerdir? Seo uyumlu makale nedir? sorumuzun can alıcı maddelerine göz atalım.

SEO kriterleri;
 • Özgünlük
 • Metnin boyutu
 • Başlık uzunluğu ve anahtar kelime ilişkisi
 • Description boyutu ve anahtar ilişkisi
 • Anahtar kelime yoğunluğu
 • Metin içerisinde yer alan görsellerin alt kodlamaları
 • iç ve dış linklemeler

şeklindedir. Bu kriterler genel olarak sayfanın indekslenmeye uygun olması için sağlanması gereken kriterlerdir. Ancak metnin daha üst sıralarda yer almasını okunabilirlik kriterleri sağlayacaktır.

Okunabilirlik kriterleri;
 • Başlık ve alt başlık dağılımı
 • Cümle uzunlukları
 • Paragraf uzunlukları
 • Metnin içerisinde maddeleme ve listeleme yapılıp yapılmadığı
 • Kelime hataları
 • Gramer hataları
 • İmla hataları
 • Konunun yeterince anlatılmış olup olmaması

şeklinde özetlenebilir.

Esasında okunabilirliğin daha pek çok alt kriteri bulunur ancak bunlar, profesyonel düzeyde gerekli özelliklerdir. Amatör düzeyde metin hazırlarken, metnin nitelikli olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Organik Site İçeriği Nedir?

Orgaik site içeriği ile özgün site içeriği ya da makale aynı şey olarak tanımlanıyor olsa da, aslında tam olarak böyle değildir. Organik içerik; konuyu en iyi şekilde anlatan özgün makale iken, herhangi bir metin özgün olabilir. Yani aslında özgünlük bir seçenek değilken, organik olmak daha çok nitelikli olmakla eş anlamlı olarak kabul edilebilir.

Özgün İçerik Kullanılmak Zorunda mı?

Elbette. Herhangi bir yerde daha önce yayınlanmış bir metni kullanmak, öncelikle uluslararası bir suçtur. Bu Google kuralı olmaktan öte, kriminal bir durumdur. Metnin “%X” kadarı özgün olabilir, şeklinde bir iddia de kesinlikle gerçek dışıdır. Alıntı elbette yapabilirsiniz. Ancak alıntı yaptığınız metnin orijinal sayfasına link vermek durumundasınız ki, zaten Google bu durumda o metni sizin için indeks dışında bırakır. Yani bunu bir suç saymamakla birlikte, SEO üzerinden etkili olmamasını sağlar.

Metin Çok Uzun Olmak Zorunda mı?

Metin uzunluğu, SEO uzmanları arasında sürekli tartışması yapılan bir husustur. Açıkçası Google bu konuda hiç bir beyanda bulunmaz. 300 kelimelik site içerikleri sitelerin yükselmesi için uygundur şeklinde yerleşik bir kanı söz konusu olsa da, bu her durumda geçerli olmayacaktır. Zira her bir arama terimi için bir rekabet endeksi vardır. Eğer rakiplerinizin kelime sayıları sizden çok fazla ise 300 kelimelik mükemmel bir metin işe yaramayabilir. Ayrıca onların metinlerinin kalitesi de son derece önemlidir. Çünkü Google metni değerlendirirken, kullanıcıların o sayfada ne kadar vakit geçirdiklerine bakar. Hemen çıkma oranı çok yüksek sitelerin kelime sayıları fark etmeksizin arama sonuçlarında yükselmesi mümkün değildir.

İmla Kuralları Ne Kadar Önemli?

Google bir kaç yıldır İngilizce altyapısında imla konusunda yaptığı testleri 2019’da tamamladı ve artık mükemmel çalışan bir sistem olarak bu dilde imla denetimi yapıyor. Diğer dillerde ise beta formda ilerleyen bu altyapı, zaman içerisinde tüm dillerde yaygın hale gelecek ve evet, imla kuralları Google SEO için en önemli parametreler arasında yer alıyor.

Kullanılmaması Gereken Kelimeler Var mı?

Elbette. Google üzerinde yasaklı pek çok kelime ve cümle bulunuyor. Google bunların bir kısmını yayımlarken, bir kısmını ise gizli bir formüle sahip olmak bakımından saklı tutuyor. Tabii ki uzmanlar bu konuda hatırı sayılır bir bilgiye sahipler…

Yaz Tipi ve Yerleşim Önemli mi?

Evet. SEO okunabilirlik kuralları kapsamında, metnin yazı tipi, alt başlıkların ve diğer metin unsurlarının yerleşimi son derece önemli. Kolay okunan ve kullanıcıyı yormayan metinler üretmeniz gerekiyor. Mümkün olduğunca kısa paragraflar kullanmalı ve metinlerinizi olabildiğince kısa cümlelerle oluşturmalısınız. Gazetecilğin temel prensiplerinden olan “konuyu en kısa yoldan anlatma” kavramı, burada da geçerlidir.

Çok Hızlı Yükselmek İçin Nasıl Bir Makale Gereklidir?

Öncelikle çok hızlı yükselme; maalesef garanti edilebilen bir durum değildir. Her anahtar kelime ve her site için sadece makale ile yükselmenin garanti edilebilmesi söz konusu değildir. Sitenin veya sayfanın yükselmesinin sunucu veya site yazılımı kaynaklı nedenleri de vardır ki, bunlar iyileştirilmeden yükselmek mümkün olmayabilir. Bunun yanında elbette ilgili arama teriminde daha önce yazılmış metinler de sizin yükselişiniz üzerinde son derece etkilidir. Eğer sektörünüzde çok yoğun bir rekabet varsa, milyonlar harcasanız dahi çok hızlı bir yükseliş ortaya çıkmayabilir.

Çok hızlı yükselme gereksimini olan firmaların en çok yaptıkları hata; hileli seo yapmaktır. Eğer sitenizi büyük bir riske sokmak istemiyorsanız, kesinlikle hileli seo yapmayın. Bunun sadece yazılımsal hile anlamına gelmediğini de unutmayın.

SEO uzmanları, kimi zaman sitelere çok yoğun metin yüklemeleri yapıp, dışarıda aniden çok fazla paylaşım yaparak (ücretli) sitenin ani olarak yükselmesini sağlar. Bu her zaman olmasa da kimi durumlarda bir risktir. Google belli düzeyde pazarlama yapmanıza izin verir. Ancak abartılı bir pazarlama politikası, diğer site sahiplerinin haklarını çiğnemek olarak değerlendirilebilir ve bunun yanında hile olasılığını gündeme getirebilir. Bir hile olmasa bile, organik olmayan bir yükseliş, Google tarafından hoş karşılanmayacaktır.

Bu nedenle sitenize SEO yaparken, mutlaka uzmanlardan bilgi alın ve gerçek anlamda Whitehat; yani kurallara uygun SEO yapan uzmanlarla çalışın. Sizi tam anlamıyla aydınlatacak ve işini gerçekten layığı ile yapacak uzmanlar, riske girmenize izin vermeyecektir.

SEO bir dijital pazarlama unsurudur ve size milyonlar kazandırabilir. Ancak yanlış kullanılması durumunda büyük bir hüsran olacaktır. Kulaktan dolma bilgilerle kendi SEO uygulamalarınızı yapmaya çalışmanız önerilmez. Bununla birlikte aynı şekilde hizmet veren kişi ve kuruluşlara da güvenmeniz risk faktörü olacaktır.

DİKKAT!

Metin oluştururken kesinlikle sayfa rengi ile aynı renkte metin oluşturup, bazı içerikleri gizleyerek Google’ı kandırabileceğinizi düşünmeyin. Google bu konuda çok hassastır ve sitenize derhal ceza verir.

Metnin içerisinde arama sonuçlarında öne çıkmasını istediğiniz anahtar kelimeyi, çok fazla tekrarlayarak sonuca ulaşmaya çalışmayın. Bu spam sayılır ve sayfanız indeks dışı bırakılır.

Unutmayın Google sizin anlattığınız konuyu daha önce defalarca gördü ve aslında onun ne olduğunu çok iyi biliyor. Sizin göreviniz; daha önce yazılandan daha iyi bir hazırlamaktır. Hepsi bu.

SEO Uyumlu Makale Satın Almak Güvenli midir?

SEO uyumlu makale satın almak; eğer tercih ettiğiniz kaynak güvenilir bir kaynaksa elbette güvenlidir. Ancak metin satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Biz dahil, tüm içerik geliştiriciler metinleri teslim ederken sorumluluk reddi yaparlar. Yani içerik üretici metni size teslim edip, onay aldıktan sonra hiç bir sorumluluk kabul etmeme hakkına sahiptir. Bu nedenle metin satın aldıktan sonra aldığınız metnin yukarıda bahsettiğimiz kurallara uygun olup olmadığını kendiniz analiz etmek durumundasınız. Kimi yazar olduğunu iddia eden kişiler ve hatta kuruluşlar; seo uyumlu makale nedir? sorusuna dahi tam anlamıyla cevap veremiyorken, güvende olduğunuzu söylemek doğru olmaz.

Biz müşterilerimize genellikle böyle bir gereksinim yaşatmıyor olsak da, maalesef her kaynak aynı değildir. Sektörde ciddi oranda risk faktörü söz konusudur ve satın alacağınız metinlerin ne özgün olduğundan, ne de nitelikli olduğundan direkt olarak emin olamazsınız. Satın aldığınız metinleri en azından hızlıca okuyup, özgünlük testi yapan siteler üzerinden özgünlük denetimlerini yapabilirsiniz.

Hali hazırda en nitelikli özgünlük testi aracı https://smallseotools.com/plagiarism-checker/ adresinde ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Nasıl Makale Satın Alırım?

Özgün makale satın almak için bize ulaşabilirsiniz. Sizin için istediğiniz sektöre özel, nitelikli ve belirttiğimiz tüm kurallara uygun metinleri üretebiliyoruz. Size sunduğumuz hizmetlerle ilgili daha fazla bilgi için Seo Uyumlu Makale – Özgün Web Sitesi İçeriği sayfamızı ziyaret edebilir, bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Size mümkün olan en yüksek standartlarda özgün içerik desteğini sunuyor olacağız.