SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

İçerik pazarlamasının en iyi bilinen yönlerinden bazıları anahtar kelimeler ve arama motoru performansı olsa da, SEO içeriği oluşturma süreci aslında çok daha karmaşıktır. SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusu da, bu noktada yaygın biçimde sorulan soruların başında gelir. SEO makale hazırlamak, özgün içerik hazırlama, web içeriği yazmak gibi yaygın aranan konuları bu makalemizde ele alacağız. Sektörün en çok “nitelikli” içerik üreten kuruluşlarından birisi olarak, deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

Neden Özgün ve SEO uyumlu makale yazılır?

Google; internetin keşfinden bu yana devreye alınmış en geniş arama ağıdır. Sistem; kullanıcıların ihtiyaçlarına göre yaptığı aramalara, uyun sonuçları listeleme esasına göre çalışır. Ancak burada ciddi sorunlar vardır. Kendine SEO uzmanı diyen manipülatörlerin ve kötü niyetli yazılımcıların, sistemi basit araçlarla sürekli istismar etmeleri, Google ve diğer arama motoru sahiplerini, marjinal çözümler bulmaya itti.

Öyle ki, geçmişte link satın alarak, SEO efekti elde etmek mümkün ve son derece ekonomik iken, bu durumun sonuçları uygun olmayan şekilde etkilemesi nedeniyle Google bu sistemi bütünüyle ortadan kaldırdı.

Zira bu dönemde, 30-40 dolar gibi yatırımlar yaparak, birkaç gün önce açılmış siteyi arama sonuçlarında ön sıralara taşıyabilirdiniz. Ancak bu taktir edersiniz ki, ciddi bir sorundur ve Google buna izin vermez.

Google kullanıcılarını sürekli manipüle edilmiş sitelere yönlendirir ise, kısa zamanda yok olur. Elbette şirket bunu istemiyor ve sitesinde gerçek anlamda pazarlama yapan sitelerin öne çıkmasını istiyor. Zaten bu noktada site sahiplerine öncelikle, dürüst olun ve evrensel pazarlama ilkelerine uygun içerik yayınlayın diyor. Bu noktada da geleneksel içerik hazırlama yöntemlerinin gerekli olduğunun altı çiziliyor.

Bir zamandır sektörde isminden çok söz edilen SEO uyumlu makale yazma kriterleri de maalesef tam anlamıyla doğru kavramlar değil. Aslında bunun yerine, okunabilir metinler üretmeye çalışmak ve gerçekten bilgi vermek niyetiyle içeri hazırlamak gerektiği söylenebilir.

Sonuç olarak, alfanumerik anahtar kelimelerle arama sonucu listeleyen bu sistemde, nitelikli içerik oluşturmanız durumunda, hazırlayacağınız hiçbir metin, SEO uyumlu olmayacaktır. Bunun altını çizerek, genel geçer kurallara göz atalım.

Arama sonuçların öne çıkmak

Arama sıralamalarını etkili bir şekilde iyileştirmek ve insan okuyucuların dikkatini çekmek için içerik pazarlama makaleleri ilginç, gerçekçi ve ilgi çekici olmalıdır.

Bir SEO makalesi veya blog gönderisini çıkarabilecek veya bozabilecek çok sayıda özellik vardır. Örneğin, anahtar kelimelerle doldurulmuş makaleler bir arama motorunda iyi performans göstermez ve okuyucuları hızla markanızdan uzaklaştırır.

Öte yandan, ilginç gerçekleri, faydalı verileri ve eyleme geçirilebilir önerileri içeren iyi yazılmış bir SEO makalesi, arama motoru sonuçlarında iyi sıralanabilir ve ayrıca bir okuyucuya siz ve şirketiniz hakkında olumlu bir izlenim verebilir.

SEO içeriği oluşturma söz konusu olduğunda, makalelerinizi şirket içinde yazabilir veya bir SEO içerik geliştirme hizmetine dış kaynak olarak yazabilirsiniz. Her yaklaşımın artıları ve eksileri olsa da, içeriğinizi oluşturmak için uzman yazarları işe almanın, işinizi yürütmenin diğer yönlerine odaklanmanız için size zaman kazandırdığını görebilirsiniz.

SEO Uyumlu İçeriğin Bileşenleri

SEO içerik yazımının neye benzediğini ve nasıl çalıştığını bilseniz de başarıyı tanımlayan tüm bileşenlerle kaliteli bir makale oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. Harika SEO içeriğini nasıl yazarsınız? Herhangi bir SEO makalesini artırabilecek ve sonuçları görmenize yardımcı olabilecek 12 belirli içerik yazımı bölümü vardır. Ve yüksek kaliteli SEO makaleleri oluşturmaya çalışırken tüm bu bilgileri hatırlamayı biraz daha kolaylaştırmak için, burada her içerik parçası oluşturduğunuzda odaklanmanız gereken 12 temel gereksinimi içeren indirilebilir bir grafik var.

 1. Güçlü Bir Bakış Açısı
 2. İlgi Çekici Bir Kişi
 3. Yararlı, İlginç Veriler
 4. Uzman Otorite
 5. Listeler veya Madde İşaretleri
 6. İlgili Bir Makale Konusu
 7. Entegre SEO Anahtar Kelimeleri
 8. Özgünlük
 9. Uygun Kaynak Kullanımı
 10. Dikkat Çeken Bir Başlık
 11. Eyleme Geçirilebilir Bilgiler
 12. Tutarlı Markalaşma Politikası

“Etkili SEO içerik yazımı” denen şeyin en önemli yönlerinden biri güçlü ve net bir bakış açısıdır. Bazı durumlarda, bir makaleyi tartışmalı bir bakış açısına odaklamak daha da iyidir. Kilit nokta, izleyicilerinize ilginç ve merak uyandıran bir şey söylemek ve bundan emin olmaktır.

Bir makale veya blog gönderisinde güçlü bir argüman tasvir ederseniz, büyük olasılıkla çok sayıda okuyucu elde edeceksiniz. Bazıları makalenizi tıklayacak çünkü sizin fikrinize katılıyor ve görüşlerinin doğrulanmasını istiyorlar. Diğerleri, duygusal bir tepki nedeniyle pozisyonunuza hemen katılmayacak ve okumaya devam edecek. Her iki durumda da okuyucularınızın ilgisini çekme ve içeriğinizi (ve markanızı) unutulmaz kılma şansınız yüksektir.

Güçlü (hatta tartışmalı) bir duruş gerektiren bir SEO makalesi oluşturmanın, bir parça tıklama tuzağı yazmakla aynı şey olmadığını anlamak önemlidir. Clickbait’in amacı, okuyucuları yanlış, yanıltıcı veya aşırı duygusal bir şekilde sunarak bir parçayla etkileşime girmeleri için kandırmaktır.

Çoğu okuyucu tıklama tuzağını kolayca tespit edebilir ve pazarlamanız bu tür SEO içeriği yazımı etrafında dönüyorsa markanızın olumsuz bir görünümünü geliştirecektir. Bununla birlikte, okuyucularınızı meşru yollarla çeken ilginç makaleler oluşturabilirseniz, trafik ve arama sıralaması açısından büyük kazançlar sağlayabilir.

SEO içeriği yazmanın ne olduğunu ve tıklama tuzağından nasıl kaçınılacağını bilmek sizin açınızdan akıllıca bir harekettir. Güçlü bir bakış açısı etrafında bir makale oluşturmanın birkaç yolu vardır. Okuyucularınızın ilgisini çekmek için kişisel deneyimlerinizi veya canlı hikaye anlatımını kullanabilirsiniz. Bir başka olasılık da, bir konumu açıkça belirtmek için tutkulu bir dil kullanmaktır. Her iki durumda da, içeriğinizin amacının okuyucuları çekmek ve onları markanıza ve ürünlerinize / hizmetlerinize çekmek olduğunu unutmayın.

İlgili bir konuda sağlam bir pozisyon alarak ve bu pozisyonu savunarak, okuyucularınızdan güçlü tepkileri teşvik etmeye güvenebilirsiniz. Ve bu tepkiler, fikrinize katılmasalar bile, insanları içeriğinizi paylaşmaya, yorum yapmaya ve onunla etkileşim kurmaya yönlendirecek ve böylece SEO sonuçlarınızı daha da iyileştirecektir.

Profesyonel Destek Alın

Biz uzun yıllardır basın yayın ve pazarlama alanında faaliyet gösteren bir firma olarak, 2005 yılından bu yana dijital medya alanında da yoğun çalışmalar sürdürüyoruz. Legal ve özgün içerik üretiminde dilerseniz bizim uzman desteğimize başvurabilir, uluslar arası standartlarda, 11 dilde editöryal ve basın yayın standartlarında hizmet alabilirsiniz.