SEO nedir?

SEO, web sitenizin Google gibi arama motorlarındaki arama sonuçlarındaki varlığına odaklanan bir dijital pazarlama stratejisi olan arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO’nun nasıl çalıştığını anladığınızda, arama sonuçlarında görünürlüğünüzü (veya sıralamanızı) artırmak için farklı taktikler kullanabilirsiniz.

SEO taktiklerini iki gruba ayırabilirsiniz:

  • Sayfa İçi SEO: Tüm sayfa içi SEO stratejileri web sitenizde gerçekleşir.
  • Sayfa Dışı SEO: Tüm sayfa dışı SEO stratejileri web siteniz dışında gerçekleşir.

Hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO, sitenizi kullanıcılar ve arama motorları için daha güvenilir ve güvenilir kılmayı amaçlamaktadır. Arama motoru tarayıcıları, web sitenizin kendileri ve kullanıcılar için ne kadar kolay olduğunu gördüklerinde, sitenizin farklı aramalarda iyi bir sıralama elde etme şansını artırır.

Örneğin, iki web siteniz olduğunu varsayalım: Web Sitesi A ve Web Sitesi B.

Web Sitesi A yanıt vermiyor, bu da tablet veya akıllı telefon kullanan kullanıcıların sitede gezinmek ve kullanmakta zorlanacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, Web Sitesi B duyarlıdır, bu da tablet, akıllı telefon ve masaüstü kullanıcıları için daha iyi bir kullanıcı deneyimi anlamına gelir.

Arama motorları için hangi web sitesinin daha kolay olduğuna karar vermek kolaydır: Web Sitesi A.

Elbette arama motorlarının çalışma şekli bundan biraz daha karmaşık. Günümüzde arama motorları, arama sonuçlarını oluşturmak için 200’den fazla farklı faktör kullanıyor, bu da arama sonuçlarındaki yerleşiminizi birçok farklı unsurun etkilediği anlamına geliyor.

seo nedir?

Arama motorları SEO’yu neden önemsiyor?

Bunları veya başka bir arama motorunu kullanmanız neden bir arama motoru umurunda? Sonuçta onlara ödeme yapmıyor musunuz? Doğru, onlara ödeme yapmıyorsunuz… ama başkası ödüyor! Yani bu sorunun cevabı, paralarını reklamdan kazandıkları için önemsiyor olmalarıdır.

Bir arama sorgusu girdikten sonra yönlendirildiğiniz sayfaya arama motoru sonuç sayfası (diğer adıyla SERP) denir. SERP size “organik sonuçlar” ve “tıklama başına ödeme reklamları” (veya PPC) olarak adlandırılan şeyleri sunar. Organik sonuçlar, SEO’dan etkilenirken, PPC reklamları için ödeme yapılır.

Organik sonuçlarda yer alması için Google’a veya herhangi bir arama motoruna ödeme yapamazsınız

Ancak, sayfadaki reklamlar nasıl para kazandıklarıdır. Dolayısıyla, size ne kadar iyi sonuçlar verirse, sizin ve başkalarının o arama motorunu tekrar kullanma olasılığınız o kadar artar. Arama motorunu ne kadar çok kişi kullanırsa, o kadar çok reklam gösterebilir ve o kadar çok para kazanabilirler. Mantıklı değil mi?

SEO’nun nasıl çalıştığını neden önemsiyorsunuz?

İnternet gerçekten dünyayı parmaklarımızın ucuna getirdi. Genellikle aradığımız hemen hemen tüm bilgilerden birkaç tıklamadan daha uzak değiliz. İnsanlar bilgi, hizmet, ürün vb. Ararken çevrimiçi olurlar.

“Arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığına gerçekten bakmalıyım” diye düşündüğünüz anı hatırlamaya çalışın.

Tam olarak ne yapmanız gerektiğini biliyordunuz: İnternete girdiniz ve “SEO nasıl çalışır” diye arama yaptınız.

Sonra ne yaptın?

Muhtemelen, en azından başlangıçta ilk birkaç sonuçtan birine tıklanırsınız. Beklentilerinizi karşılayan bir site bulamadıysanız, muhtemelen geri düğmesini tıkladınız ve aradığınızı bulana kadar sayfayı aşağı kaydırdınız.

Siteniz gerektiği gibi optimize edilmediyse, markalı arama sorgularınız için yalnızca ilk sayfaya geldiğinizi varsaymak güvenlidir – ancak işletmenizin adına bağlı olarak durum böyle olmayabilir.

Bu, varlığınızı bilmeyen ancak sizin gibi birini arayan insanların sizi asla bulamayacağı ve onlara neden rakipten daha iyi olduğunuzu söyleme şansınız olmayacağı anlamına gelir.

Doğru: SEO olmadan, potansiyel müşterileri ele veriyorsunuz.

İyi haber şu ki, SEO yapan rakipleriniz için işi gerçekten kolaylaştırıyorsunuz. Muhtemelen kavga etmediğin için seni seviyorlar.

Peki, arama motorlarının nasıl sonuç verdiği kimin umurunda? Kesinlikle sizin!

Profesyonel SEO Hizmeti Alın

SEO; basit ve herhangi birisinin gerçekleştirebileceği bir uygulama biçimi değildir. Profesyonel SEO hizmeti, bir çok bileşene sahiptir ve ekiplerce yapılması gerekir. Bu hizmeti en iyi şekilde alabilmek için dilerseniz bize ulaşabilirsiniz. Sitemizin http://koyumaviweb.com/seo/ linkinde size konu hakkında detayları veriyoruz. Dilediğiniz zaman bize ulaşıp, hizmet almaya hemen başlayabilirsiniz.