Hiç bir işletme satış yapmadan ayakta kalamaz. Günümüz koşullarında statik bir satış hacmi de işletmenin ayakta kalabilmesi için yeterli değildir. yani yükselen bir grafikle satışların devam etmesi gerekir. İşletmeler büyüyümeme halinde sektörün gerisinde kalır ve bir süre sonra yok olurlar. Bu durumla yüzleşmemek için yapılması gereken pazarlama araçlarını etkin bir şekilde kullanmak ve elbette dijital pazarlamanın bel kemiği olan SEO uygulamalarını gerçekleştirmektir.

SEO ile satışları artırmak mümkün müdür? sorusu yaygın bir şekilde sorulur. Cevap olarak “evet mümkündür” diyor ve hatta artırıyoruz; “bugün satış arttırmak istiyorsanız SEO en etkili araçtır. Global firmalardan küçük işletmelere kadar her işletme artık pazarlama faaliyetlerinin genelini SEO üzerine kurar.

SEO neden önemlidir?

Aram motoru optimizasyonu olarak tanımlanan SEO uygulamaları, sitenizin ilgili arama kelimelerinde ön sıralarda yer almasını sağlar. Doğal olarak bu durumda, ihtiyaç sahipleri sitenize girer ve ürünlerinizi inceleyerek, uygun görürse satın alır. Buradaki uygun görmek kavramı son derece kritik öneme sahiptir. İşletmelerin sitelerini, ürünlerini ve satış politikalarını nasıl geliştirdikleri SEO kadar önemlidir. Bir ürün ya da hizmet satılamayacak özelliklere sahipse SEO satış arttırma etkisinde sınırlı olacaktır. Her şekilde bir miktar yükseliş olur ama ürün geliştirme ve tutundurma gibi geleneksel fonksiyonları doğru yönetmiyorsanız, buradan karlı çıkmanız oldukça zordur.

Yani SEO; iyi olanı satışa dönüştürür. Elinizde gerçekten kıymetli ve tüketicinin ilgisini çekecek ürünler var ise bunları SEO yaparak öne çıkarabilir ve tüketicilere ulaştırabilirsiniz. Bu noktada ürünün tüketici ile buluşturulmasında SEO’nun en etkili ve ekonomik çözüm olduğuna da değinmek gerekir. Geleneksel pazarlama araçları ile ulaşamayacağınız kadar geniş bir kitleye, eski yöntemlerle çok yüksek meblağlar öderken, yeni nesil iletişim teknolojileri ile makul maliyetlerle ulaşabilirsiniz.

SEO size ne sağlar?

  • Sizinle ilgili aramalarda ön sıralarda yer almak

  • Sitenizin teknik olarak daha verimli çalışmasını sağlamak

  • Diğer pazarlama araçlarını da kullanarak geniş bir pazarlama stratejisine dönüşmek

  • Dijital ayak iziniz sayesinde marka bilinirliğinizi arttırmak

Yani aslında SEO; doğası gereği kapsamlı bir pazarlama stratejisi olarak kabul edilmelidir. Uzun vadede sadece öne sıralarda yer almak değil, çok daha fazlasını elde etmenizi sağlar. Bu da aslında düzenli olarak SEO hizmeti almanız durumunda, sarsılmaz bir konum elde edeceğinizi anlamına gelecektir. Uygun pazarlama stratejileri kullanmadıkları için çok iyi ürün ve hizmetler satan firmalar yeterince satış yapamamalarını bu noktada değerlendirebilirler. Eğer bu yöntemi kullanmıyorsanız, maalesef ürünlerinizi yeterince pazarlayamazsınız.

Hemen satış mı? Hep satış mı?

Elinizdeki bir miktar ürünü satıp, sektörden çıkmak gibi bir fikriniz varsa, agresif reklam politikaları ile belli bir kitleye ulaşabilir ve ürünlerinizi satabilirsiniz. Ancak uzun vadeli sektör temsilcisi olarak, ürün veya hizmetlerinizi sürekli pazarlama niyetindeyseniz, ani satış satış yapacağınız girişimler, bugün biraz işinize yarasa da, uzun vadede hiç bir ihtiyacı karşılamaz.

SEO size hemen satış vaad etmez. Burada kullanılan yöntemler, bir ile üç ay arasında sonuçları gözlemlenebilen, ancak etkileri bakımından reklamlardan çok daha güçlü çalışmalardır. SEO yapılan site sürekli yükselir ve rakiplerinin önünde yer alır. Dolayısıyla ürün ve hizmetleri sürekli olarak yeni kullanıcılara ulaşır. Bunun için işletme, SEO hizmeti ücreti dışında bir ücret ödemek durumunda da değildir. Tercihen işletmelerin reklam yapması elbette düşünülebilir, ancak nitelikli bir SEO uygulamasından sonra buna daha az ihtiyaç duyulacaktır. Özellikle tıklama başı maliyetlerin çok yüksek olduğu sektörlerde, anlık reklamlar yerine SEO akıllıca bir seçim olacaktır.

Sonuç olarak; uzun vadeli ve tutarlı bir satış hacmi yakalamak ve sürekli hacmi arttırmak istiyorsanız, SEO kaçınılmaz pazarlama politikanız olmak durumundadır. Zira bu yöntem, bileşenleri içerisinde bir çok farklı alt pazarlama unsurunu barındırır ve başarıya ulaşmanızı sağlar.