Bedava Reklam Yapmak Mümkün mü?

Bedava Reklam Yapmak Mümkün mü? Evet! Kesinlikle mümkün. Bildiğiniz gibi web, açık bir kaynak. İnternetin %99’una erişim tamamen bedava. O halde sizin müşterilerinize erişiminiz de bedava olacak. Ama nasıl?

Adsense, Yandex reklamları ve gazetelerin reklam servisleri ücretli. Pekiyi nasıl ücretsiz olacak. Elbette arama motorlarında üst sıralarda listelenerek. İyi kodlanmış, içeriği düzgün, hızlı ve efektif bir web siteniz varsa, ona arama motoru optimizasyonu uygulayarak arama motorlarında üst sıralarda çıkıp, müşterilerinizi sitenize çekebilirsiniz.
Reklamın en iyisi, bedava reklam ise, hizmetinizdeyiz..

Reklamın iyisi kötüsü olur. Bu konuda bizim 1996’dan beri devam eden basın yayın deneyimimize güvenebilirsiniz. İyi reklam sonuçları net biçimde ölçülebilen özelliklere sahiptir. Doğru planlanmayan reklam uygulamaları, size çok ciddi düzeylerde gelir kaybı olarak dönerken, optimize edilmiş reklamlar başarı sağlayabilir. Tabii reklam bir maliyettir. Bu maliyete katlanmak sizin tercihinizdir.

Örneğin Adwords, en düşük bütçe ile kurumsal olmayan işletmeler için dahi aylık bir SEO uygulaması kadar masrafa sebep olur. Buna katlanmak istediğinizden emin misiniz? Zira SEO her ne kadar belli anahtarlar için yapılıyor olsa da, tüm sitenizin iyileştirilmesini, tüm arama motorları için yapar ve bu durumda bir çok anahtar kelimede öne çıkasınız. Yan, bir tek anahtar kelime için seo yapsanız dahi, siteniz genel olarak yükselir. İşte bu durumda Bedava Reklam yapmaya başlarsınız. Ayrıca bu tür bir reklamın sınırı da yoktur. Milyonlarca kullanıcı tıklasa dahi, ödeyeceğiniz SEO bedeli aynı kalır.

Bedava Reklam Nasıl Yapılır?

Elbette bedava reklamı sadece sitenizi kurup, arama motorlarına kaydettirerek yapamazsınız. Sitenizin özgün içerik bakımından güçlendirilmiş ve diğer seo parametrelerinin uygulanmış olması gerekir. Sağlıklı biçimde çalışan web siteleri kurmak da yine Seo sistematiğinin bir parçasıdır. Bedava reklam yapabilmek, aram sonuçlarında yükselmek için nitelikli sitelere sahip olmanız gereklidir. Bunun devamında sitenizin uzmanlar tarafından düzenli olarak iyileştirilmesi ve takip edilmesi gerekir.

Düzenli güncelleme ve anahtar kelimeleriniz özelinde harici kaynaklarda yapılacak yayınlar, yükselişinizi garanti altına alacaktır. Google ve diğer arama motorlarında ilk sıralarda yer almak, hiç bir ücret ödemeden reklam yapabilmenizi sağlar. Bu arada unutmadan, SEO uygulamaları içerdiği çeşitli seviyelerde sosyal medya yönetimi uygulamaları ile de ekstra fayda elde etmenizi sağlar.

Yanlış Seo Sonunuzu Getirebilir

Seo tek seferlik bir işlem değildir. Süreklilik arz etmesi gerekir. Seo bir iki parametresi olan bir iş değildir. Ciddi bir algoritma üzerine kuruludur. Arama motorları kandırılamaz. Hileli kodlar ve hack kesinlikle sizi daha büyük olumsuzluklara götürür. Seo işlemlerinin en büyük faktörü gelen linklerdir, ancak 2015 algoritması ile, linklerin alaka düzeyi de ölçülmeye başladığından, herhangi bir link işinize yaramaz. Bilakis, örneğin google, bu linkleri hile sayıp sizi indeksinden çıkarabilir.

Seo işlemlerinde donanım da kısmi faktördür. Yavaş ve yanlış kurulmuş sunucular görünürlüğünüze zarar verir. Hiç bir site mükemmel değildir, ancak iyi niyetle doğru kurulan siteler Google tarafından değerli kabul edilir. İçerik çok çok önemlidir. Seo kriterlerine uygun içeriğiniz yoksa, arama motoru optimizasyonunuz yok demektir.
Kod yapısı önemlidir. Yanlış html kodları spider denilen, tarayıcı yazılımlar tarafından sitenizin yanlış indekslenmesine neden olur. Hatta zaman zaman robotlar bu siteleri taramaz. İç bağlantılar sağlıklı olmalıdır. Sitenizin kendi içindeki linklerinde kırıklar olmamalıdır. Görseller ve meddata bilgileri verilmiş olmalıdır. Görsellerinizde tag bulunmalıdır.

Blog kullanımı önemlidir. Sürekli güncelleme yapabileceğiniz bir blog yazılımı olması sitenizin değerini artıracaktır. Dış kaynaklarda bahsedilme oranınız ne kadar yüksekse, link almıyor olsanız dahi arama motoru tarafında dikkate alınırsınız. Sosyal medya beslemeleri sitenizin kıymetini artırır. Ne kadar sosyal hareket o kadar site değeri demektir.